Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:50

Plusy i minusy prowadzenia firmy jako franczyza

Szukasz sprawdzonego pomysłu na biznes, który pozwoliłby Ci od samego początku generować duże przychody, cieszyłby się renomą, a przy tym przyciągałby rzesze klientów? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie franczyza. Skorzystanie z gotowego i przede wszystkim przetestowanego już pomysłu sprawia, że ryzyko jakim obarczone jest prowadzenie działalności jest znacznie mniejsze niż to związane z otwarciem własnej firmy pod swoją własną marką.
  • 18.01.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Plusy i minusy prowadzenia firmy jako franczyza

Nadal nie jesteś przekonany, czy zainwestować we własną markę czy też otworzyć biznes w oparciu o franczyzę? Postaramy się zatem pokrótce scharakteryzować franczyzę i prowadzenie firmy pod własną marką, co powinno pomóc Ci w stwierdzeniu, które z tych dwóch rozwiązań jest dla Ciebie lepszym. Sprawdź: ile możesz zarobić na franczyzie.

Jak działa franczyza?

Może zacznijmy od początku. Jak już mogłeś się domyślić, franczyza to forma prowadzenia biznesu, oparta na ścisłej i regularnej współpracy pomiędzy finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Zawierają oni ze sobą umowę franczyzy, na podstawie której prowadzone są ich późniejsze działania.

Pierwszy z nich, czyli franczyzodawca, daje drugiej stronie umowy prawo do prowadzenia działalności pod swoją marką. Upoważnia franczyzobiorcę do korzystania z nazwy firmy, logo, know-how, metod prowadzenia działalności gospodarczej, technologii, a także udziela niezbędnych rad i wskazówek, wiedzy oraz wsparcia. Dzięki temu rozpoczęcie swojego biznesu w formie franczyzy sprawia, że start jest znacznie łatwiejszy, niż jakby przyszło nam prowadzić działalność pod własną marką.

Nie trzeba też martwić się budowaniem rozpoznawalności marki, co znacznie ułatwia działanie. W zamian jednak franczyzobiorca musi dzielić się z franczyzodawcą określonym procentem wygenerowanych przychodów. Mimo wszystko jest to uczciwa umowa dla obu stron. Zobacz jak działa franczyza.

Franczyza a prowadzenie firmy pod własną marką

Zarówno prowadzenie biznesu pod własną marką, jak i otwarcie firmy w formie franczyzy ma swoje plusy i minusy. Decydując się na tę pierwszą opcję otrzymujesz przede wszystkim niezależność w podejmowaniu wszelkich decyzji, brak ograniczenia przez kogokolwiek. W przypadku franczyzy będziesz uzależniony od franczyzodawcy, który przedstawi w umowie szeregów wymogów i standardów, jakie w trakcie obowiązywania umowy przyjdzie Ci spełniać. Trzeba też liczyć się z tym, że otworzenie biznesu pod własną marką wiąże się z większymi wydatkami na szeroko pojęty marketing, całe przedsięwzięcie będzie wymagało również większego zaangażowania czasu i energii. Prowadzenie biznesu na zasadzie franczyzy sprawia, że korzystasz z rozpoznawalnej marki, dlatego też nie musisz ponosić aż tak dużych nakładów na reklamę. Ponadto zostaniesz przeszkolony i zostanie Ci udostępnione know-how prowadzenia konkretnego biznesu. Będziesz mógł też liczyć na pomoc ze strony doświadczonego w prowadzeniu firmy przedsiębiorcy, czyli franczyzodawcy. Minusem jednak może być konieczność posiadania konkretnej wielkości kapitału na start oraz konieczność ponoszenia wszelkich opłat franczyzowych.

Chcesz poznać więcej wad i zalet prowadzenia biznesu pod własną marką oraz na zasadach franczyzowych? Przeczytaj również artykuł: Plusy i minusy franczyzy, gdzie wszystkie „za” i „przeciw” zostały dokładnie wyjaśnione.

--- Artykuł sponsorowany ---