Wózki paletowe elektryczne - w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

  • 23.01.2019, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Wózki paletowe elektryczne - w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?
Popularność wózków paletowych elektrycznych w niewielkich przedsiębiorstwach wzrasta z roku na rok. Dzieje się to za sprawą niskiej ceny tych pojazdów, ich dużej dostępności, ale przede wszystkim - starań przedsiębiorców, którzy zaczęli dostrzegać, jak ważną funkcję w przedsiębiorstwie odgrywa transport.

Wózki paletowe elektryczne wypierają wózki ręczne

Wielu dealerów znanych marek zwraca uwagę na szczególny trend - Polacy nie tylko coraz częściej wybierają różnego typu wózki jezdniowe podnośnikowe, nie zamykając się tylko na opcji najbardziej popularnych do tej pory - wózków spalinowych czy takich jak tutaj widłowych elektrycznych, ale też stopniowo odchodzą od zakupów paleciaków ręcznych na rzecz wózków paletowych elektrycznych. Dlaczego się tak dzieje? Jakie są powody takich decyzji przedsiębiorców?
Przede wszystkim zmienia się podejście do prowadzenia własnego biznesu - współcześnie przedsiębiorcy wiedzą, iż żeby zarobić, trzeba wcześniej zainwestować. I nie inaczej jest w przypadku zakupu sprzętów oraz urządzeń, które stanowić mają wyposażenie firmy.
Po drugie - obecnie koszt zakupu wózka paletowego elektrycznego nie jest już tak duży, jak kiedyś. Ceny tych produktów (jeśli chodzi o nowy i markowy sprzęt) zaczynają się już od ok. 20 000 zł. Jest to stosunkowo niska cena w porównaniu z np. wspomnianymi już wcześniej wózkami widłowymi czołowymi.
Co ważne, właściciele zarówno dużych, jak i małych firm zaczęli przywiązywać większą uwagę do bezpieczeństwa oraz komfortu pracy zatrudnianych osób. Praca na wózkach paletowych elektrycznych wymaga znacznie mniejszych nakładów siły fizycznej niż obsługa nienapędzanych wózków paletowych ręcznych. Współcześnie, gdy na rynku brakuje pracowników magazynowych, zwraca się uwagę zarówno na zapewnienie pracownikom wynagrodzeń adekwatnych do zaangażowania, ale także podniesienie wygody ich codziennej pracy.

Gdzie wózek paletowy elektryczny sprawdzi się najlepiej?

gdzie wozek paletowy elektryczny sprawdzi sie najlepiej

Wózek paletowy elektryczny wykorzystywać można z powodzeniem wszędzie tam, gdzie potrzebny jest niedrogi sprzęt, który poradzi sobie z wykonywaniem zadań transportu bliskiego. Chodzi tu przede wszystkim o rozładowanie towarów, ich transport oraz składowanie.
Ze względu na swoją budowę elektryczny paleciak (o ile nie jest wyposażony w maszt) sprawdzi się tylko i wyłącznie w operacjach transportu poziomego, niewymagającego unoszenia ładunków na zbyt duże wysokości. Inaczej jest w przypadku takich jak tu - wózków paletowych elektrycznych z masztem, które dzięki temu dodatkowemu elementowi są w stanie pracować także między wysokimi regałami i składować ładunki na wysokości nawet do 6. metrów! Z tego względu do prac magazynowych częściej wybiera się wózki paletowe elektryczne z masztem, natomiast paleciaki bez masztu wykorzystuje się przede wszystkim w transporcie bliskim.
Niewielka, zwarta konstrukcja wózków paletowych elektrycznych sprawia, iż zastosowanie znajdują one na wszelkiego typu ograniczonych niewielkich powierzchniach, takich jak powierzchnie sklepowe czy zaplecza. Czynnikiem wpływającym na to dodatkowo jest fakt, iż obsługa elektrycznych wózków paletowych jest łatwa i nie wymaga wiele zachodu. Intuicyjne sterowanie i niewielka liczba funkcji pojazdu zachęcają do wykorzystywania go w codziennych pracach.
Poza marketami i hipermarketami, wózki paletowe elektryczne wykorzystuje się także w zakładach produkcyjnych. Służą tam przede wszystkim do szybkiego transportowania części lub podzespołów w ramach transportu międzystanowiskowego oraz załadunku gotowych produktów do dalszej wysyłki. W tym przypadku o wyborze decyduje nie tylko łatwa obsługa, ale także wytrzymałość.
Wytrzymałość i solidna budowa są cechami równie pożądanymi podczas prac wykonywanych przez wózki paletowe elektryczne na wszelkiego rodzaju składach itp. Wózki paletowe elektryczne charakteryzuje (w zależności od modelu) udźwig do nawet 2,5 tony

Jak wybrać dobry wózek paletowy elektryczny?

Nie wszystkie wózki paletowe elektryczne są takie same - co możesz zauważyć np. tutaj. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto poważnie zastanowić się i sprecyzować swoje potrzeby. Na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając wózek paletowy elektryczny:
1. Typ pojazdu - na rynku wybierać można nie tylko między wózkami paletowymi z masztem i bez, ale także pojazdami z podestem/platformą dla operatora lub nawet paleciakami z miejscem siedzącym dla operatora. Te ostatnie szczególnie podnoszą komfort pracy i sprawdzają się podczas transportowania ładunków na duże odległości.
2. Model i marka wózka - to od nich zależy wiele czynników, takich jak choćby udźwig wózka, jego wysokość podnoszenia, czy ewentualne dodatkowe funkcje. A także np. prędkość jazdy paleciaka oraz jego rozmiar - gdyż mimo podobieństw wózki paletowe elektryczne mogą się nieznacznie różnić między sobą wymiarami.
3. Długość wideł - jest ona szczególnie istotna w przypadku, gdy na codzień wózek paletowy elektryczny ma zajmować się transportem ładunków wielkogabarytowych lub dwóch palet jednocześnie. Istotne jest to, iż widły do wózków można wymienić w pojeździe właściwie w dowolnym momencie, lub wydłużyć je przez zastosowanie specjalnych nakładek na widły.
Ponadto, w trakcie procesu decyzyjnego warto wziąć pod uwagę także stan techniczny wózka paletowego - jak zaznaczono wcześniej, cena nowego paleciaka to ok. 20 000 zł. Natomiast w tym momencie, wielu dealerów wózków jezdniowych, oferuje swoim klientom możliwość zakupu używanego sprzętu w niskiej, atrakcyjnej cenie - nawet z gwarancją pozakupową.

wozki paletowe elektryczne podsumowanie.

Podsumowanie

Jak widać, coraz większa popularność wózków paletowych elektrycznych jest w pełni uzasadniona - doskonale sprawdzają się one w wielu branżach, odznaczając się łatwą, intuicyjną obsługą oraz niewielkimi rozmiarami umożliwiającymi poruszanie się nawet po wąskich korytarzach lub w ciasnych, niewielkich pomieszczeniach.
Elektryczne wózki paletowe dobrych marek charakteryzuje solidna konstrukcja oraz duża wytrzymałość. Niewielka awaryjność wpływa pozytywnie na ogólne zadowolenie pracowników z ich użytkowania.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: