Witaminy dla koni – co powinieneś wiedzieć przed suplementacją?

  • 14.03.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Witaminy dla koni – co powinieneś wiedzieć przed suplementacją?
Konie, podobnie jak ludzie, potrzebują witamin do prawidłowego funkcjonowania. Do tego nie wystarczy jednak podawanie samej paszy czy siana. Jakie suplementy warto włączyć do diety naszego wierzchowca?

Czym są witaminy?

Witaminy są to związki organiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią istotną rolę w wielu procesach. Gwarantują one odpowiedni wzrost, rozwój, czy osiąganie wyników sportowych. Regulują także funkcjonowanie organizmu, zwalczają wolne rodniki, a także działają przeciwutleniająco. Witaminy dla koni są dostarczane z pożywieniem, jednak w ten sposób możemy nie utrzymać odpowiedniego poziomu poszczególnych związków. Wówczas możemy doprowadzić konia do stanu hipowitaminozy, czyli niedoboru jednej lub kilku witamin w organizmie. Głównymi objawami jest chociażby brak apetytu, niedostateczny wzrost, czy spadek wydolności. Hipowitaminoza może powodować także problemy z rozrodczością.

Witaminy dla koni – za co odpowiadają?

Zanim przystąpimy do suplementacji, powinniśmy wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne witaminy. To nie tylko pomoże nam odpowiednio dobrać suplementy, ale również pozwoli szybko zareagować w przypadku pojawienia się jakiś dolegliwości. Witamina A odpowiada za prawidłowy wzrost oraz ochronę przed infekcjami. Naturalnie występuje w roślinnych paszach. Jej niedobór może skutkować rogowaceniem błon śluzowych i naskórka. Za odporność odpowiada także witamina C. Poza tym poprawia dopływ tlenu do mięśni, co opóźnia występowanie zmęczenia. Substancją syntetyzowaną z promieni słonecznych jest natomiast witamina D. Jej niedobór może występować zimą, co może prowadzić do zwiększonej łamliwości kości czy wydłużenia procesu regeneracji. Dla koni sportowych i tych poddawanych regularnemu wysiłkowi, zaleca się podawanie witaminy E. Pełni ona rolę przeciwutleniacza, chroniąc mięśnie koni. W postaci naturalnej występuje w sianie.

Witaminy dla koni – jakie produkty są dostępne?

Na rynku nie brakuje firm specjalizujących się w dystrybucji wysokiej jakości witamin i minerałów. Nowoczesne technologie sprawiły, że większość z nich posiada sklepy internetowe, dzięki czemu z łatwością i bez wychodzenia z domu porównamy między sobą produkty. Jeden z nich znajdziesz na tej stronie https://vital.sklep.pl/witaminy-i-mineraly. Witaminy dla koni są dostępne w różnych wariantach – w postaci płynów, granulatów, czy musli. Możemy też zakupić suplement konkretnej witaminy lub mieszanki ze związkami niezbędnymi dla klaczy, koni sportowych, czy zwierząt przechodzących rekonwalescencję.

Grupa Tipmedia
Podziel się: