Rodzaje i gramatura papieru

 • 15.03.2019, 15:00
 • Grupa Tipmedia
Rodzaje i gramatura papieru
Codziennie korzystamy z niego, a nie zdajemy sobie sprawy, jak wpływa na korzystanie z urządzeń biurowych i jakość dokumentów. Współczesna technika poszła do przodu, właśnie ze względu na to, aby odpowiedzieć na oczekiwania konsumentów. Odpowiednio dobrany papier do odpowiedniej drukarki sprawi, że nie będzie się zbyt szybko zużywała, a trwałość dokumentów będzie o wiele lepsza. Wbrew pozorom, nie powinniśmy korzystać z żadnych gatunków papieru. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których pragniemy jak najefektywniej wykorzystać możliwości naszej drukarki ze względu na rodzaj wykonywanego druku. Problem skupia się przede wszystkim na tzw. gramaturze papieru.

Czym jest gramatura?

Odpowiedzią na zarysowane wyżej problemy jest tzw. gramatura papieru. Powstaje zatem pytanie, czym ona jest. Gramatura to nic innego jak masa papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Mierzenie masy jest czynnością skomplikowaną i precyzyjną, ponieważ odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze (23 stopni Celsjusza) i odpowiedniej wilgotności (50%) Wraz ze wzrostem masy na metr kwadratowy papieru, wzrasta jego grubość a tym samym przeźroczystość, odcień (jasny, ciemny- wbrew pozorom ma to swój praktyczny aspekt w postaci wygody czytania utrwalonego tekstu) oraz ma decydujący wpływ na powierzchnie kartki- jego fakturę (szorstki czy gładki).

Rodzaj papieru a jego przeznaczenie

Tak jak zaznaczyłem na początku, wybór papieru może być zdeterminowany tym, co i czym chcemy drukować. Ponadto jest uzależniony od gramataury. W związku z tym na rynku istnieją różne jego rodzaje.

Biorąc pod uwagę urządzenie, z którego będziemy korzystać, czyli drukarki, warto rozróżnić trzy rodzaje papieru. Jest to zarazem ogólny podział, pozwalający nam zorientować się czego chcemy, ponieważ na początku musimy określić typ używanej przez nas drukarki, W ten sposób rozróżniamy: 1) Papiery do drukarek atramentowych 2) Laserowych 3) Igłowych. Ustalenie tej banalnej rzeczy pozwala nam zaobserwować, że do drukarek atramentowych powinniśmy używać papieru grubego, w ten sposób ułatwiając wchłanianie naniesionego atramentu oraz nie będzie przebijać na drugą stronę, czyniąc druk nieczytelnym. Przeciwne właściwości powinien cechować papier do drukarek laserowych, gdyż powinien być cienki i gładki, lepiej przyjmując rozgrzany pył węglowy.

Drugi podział wiąże się już z samym rodzajem kartki. W związku z tym wyróżniamy.

 • Papier offsetowy
  Jest najpowszechniejszy. Używamy go codziennie w domu czy w biurze. Nie jest to papier powlekany, przez co wykazuje matową i chropowatą powierzchnię, a jeśli chodzi o gramaturę, to występuję w zakresie od 80 do 100 g na metr kwadratowy oraz nadaje się do druku offsetowego i cyfrowego. Poprzez dobór odpowiedniego wolumenu papieru można uzyskać zaplanowaną grubość książki, nie zmieniając ilości stron.
 • Papier objętościowy
  Swoimi właściwościami zbliżony jest do papieru offsetowego. Struktura papieru objętościowego jest luźna, aby uzyskać zwiększoną grubość w stosunku do gramatury. Papier ten najczęściej ma gramaturę 60–100 g/m i ma trochę węższe zastosowanie, ponieważ używa się go do produkcji broszur i książek.
 • Papier LWC
  Nie jest tak popularny, jak powyższe dwa rodzaje. Jest to papier powlekany o gramaturze 35–80 g często wykorzystywany do produkcji kolorowych czasopism.
 • Papier satynowany
  Papier o najlepszej jakości, nadający się tylko i wyłącznie do druku cyfrowego. Dzięki zastosowaniu papieru satynowego możemy w sposób bardziej elegancki wydrukować wspomniane wcześniej oferty handlowe lub nasze CV i list motywacyjny.
 • Papier kredowy
  Spotykany w dwóch odmianach- matowej i błyszczącej. Świetnie nadaje się do tego, aby drukować materiały reklamowe, raporty roczne, broszury, książki, katalogi, okładki magazynów, czasopisma, gazety.

Ciekawostek na temat papieru dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl posiadający w swojej ofercie szeroki wybór artykułów papierniczych.

Grupa Tipmedia
Podziel się: