Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:40

Nowy rodzaj magazynów dla wszystkich

Usługi self storage, czyli przechowywanie i magazynowanie rzeczy, powoli wchodzą na polski rynek. Polacy, tak jak ich zachodni sąsiedzi, potrzebują więcej przestrzeni w swoim życiu. W USA już co dziesiąte gospodarstwo domowe wspomaga się magazynowaniem przedmiotów a w Europie Zachodniej popyt na tego typu usługi stale rośnie. Oddając rzeczy na co dzień mało używane lub archiwalne do self storage, można zyskać wolną przestrzeń, ład i porządek. Jest to także nieceniona pomoc w sytuacji remontu lub przeprowadzki, gdy trzeba przechować np. meble. Nowe budownictwo niestety rzadko kiedy oferuje teraz właścicielom dodatkowe pomieszczenia takie jak komórki lokatorskie czy piwnice.
  • 31.01.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowy rodzaj magazynów dla wszystkich

Zakres działania self storage

Usługi typu self storage są jeszcze mało popularne wśród polskich klientów, choć wiedza na ich temat jest coraz większa – zwłaszcza w dużych miastach. Dotychczas funkcjonujące na rynku magazyny, były przeznaczone głównie dla firm i oferowały duże metraże do wynajmu. Ponadto kojarzyły się z miejscami zaniedbanymi, wilgotnymi, gdzie nasze rzeczy nie byłyby dobrze zabezpieczone. Tymczasem nowoczesne magazyny self storage (np. magazyny Stokado), to przestrzenie bardzo profesjonalnie przygotowane do pełnionych funkcji. Są czyste, panuje w nich stała temperatura, magazynowane w nich przedmioty są ubezpieczone a dodatkowo objęte całodobowym monitoringiem. Dostęp do przechowywanych rzeczy jest zapewniony przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu.

Co można przechowywać?

Magazyny te są świetne do przechowywania posezonowego sprzętu sportowego takiego jak narty, deski snowboardowe czy rowery. Z powodzeniem zmieszczą też przedmioty wielkogabarytowe jak bagażnik samochodowy czy duże meble. Śmiało można także umieścić tam rzeczy cenne, pamiątki rodzinne lub dokumenty. Firmy mają możliwość odzyskania cennej przestrzeni poprzez zmagazynowanie archiwalnej dokumentacji lub nadwyżek produkcyjnych.

Jak to działa?

W zależności od ilości rzeczy, które chcemy przechować, wynajmujemy odpowiedniej wielkości magazyn. Najmniejsze są o gabarytach 1 m2 a największe zapewniają podjazd pod rampę celem wyładunku. Umowę na wynajem magazynu można podpisać na min 7 dni lub nawet na kilka lat. Jak widać są to usługi elastycznie dopasowane do potrzeb klientów. Po podpisaniu umowy otrzymuje się specjalny kod, który daje stały dostęp do przypisanej komórki. Na miejscu można także nabyć opakowania czy inne akcesoria do zapakowania i zabezpieczenia naszych rzeczy.

Magazyn

Gdzie działają takie magazyny?

W Polsce większość magazynów tego typu funkcjonuje w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. W większych aglomeracjach łatwiej jest osiągnąć skalę działania zapewniającą próg rentowności, gdyż potrzeby klientów są tu większe. Powierzchnie mieszkalne w największych polskich miastach, są bardzo drogie i z reguły nie dysponują dodatkowymi pomieszczeniami na przechowywanie. Taka dodatkowa przestrzeń jest wtedy na wagę złota. W Polsce na chwilę obecną funkcjonuje kilkanaście profesjonalnych magazynów self storage. Dla porównania w Anglii jest ich około 1000 a we Francji przeszło 300. Widać, że rynek tych usług ma w sobie ogromny potencjał i by mógł prężniej rozwijać się w Polsce, trzeba przede wszystkim dać klientom wiedzę na temat dostepnych usług, tak, by zaistniały w ich świadomości i zaczęli z nich korzystać.

Ile to kosztuje i czy jest bezpieczne?

Najmniejsze schowki są dostępne już od 80 zł miesięcznie. Ostateczna cena zależy jednak przede wszystkim od wielkości wynajętej powierzchni a także czasu na jaki się ją podnajmuje. Bardzo prężnie działająca firma Stokado, która ma swoje magazyny we Wrocławiu, Poznaniu oraz Bydgoszczy, oferuje swoim klientom bardzo szeroki wybór komórek i kontenerów do wynajęcia – już od 1m2. Kierują swoje usługi zarówno do osób prywatnych – te stanowią prawie 60 % klientów jak i firm. Przechowywane rzeczy są ubezpieczone a także monitorowane non stop, więc nie ma ryzyka ich zaginięcia. Profesjonalne magazynu tego typu zapewniają Klientom dostęp do swoich schowków przez 24 godziny na dobę. Co istotne, umowa może być zawarta choćby na tydzień – co ważne gdy potrzebujemy tylko doraźnej pomocy w przechowaniu naszych rzeczy. Można też ją zawrzeć na kilka lat by zapewnić sobie stały dostęp do dodatkowej przestrzeni. Gdy zmienią się nasze potrzeby, ewentualna rezygnacja z umowy jest bezproblemowa. Na stronie firmy www.stokado.pl można bliżej zapoznać się z zasadami funkcjonowania magazynów self storage.

Jak widać magazyny self storage to bardzo ciekawie rozwijająca się branża, która niesie w sobie ogromny potencjał.

--- Artykuł sponsorowany ---