Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:15

Jak używać frezarki do drewna?

Do obróbki materiału, jakim jest drewno z pewnością przyda się urządzenie, takie jak frezarka. Spełnia ona funkcję nowoczesnego dłuta, jednak znacznie przyspiesza pracę w porównaniu z nieco starszym bratem. Dzięki frezarce do drewna można nadać mu doskonałego kształtu oraz stworzyć element dekoracyjny. Taki gadżet przydaje się nie tylko profesjonalistom, ale również okresowym majsterkowiczom.
  • 10.04.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak używać frezarki do drewna?

Co to jest frezowanie?

Jak wygląda i czym jest frezowanie? Wbrew skomplikowanej budowie frezarki, sam proces nie należy do trudnych czynności. Ze względu na fakt, że ta czynność wymaga niemałej wprawy, konieczna jest koncentracja i pełne skupienie. Warto pamiętać również o kilku bardzo przydatnych wskazówkach, które mogą okazać się kluczowe w procesie rzeźbienia w drewnie. Frezowanie to nic innego jak rodzaj obróbki drewna, który pozwala na nadanie drewnu pożądanego kształtu. Frezowanie zazwyczaj stosowane jest w rzeźbiarstwie oraz w przemyśle meblarskim. Doskonale nadaje się do wyrównywania, zaokrąglania oraz obrabiania brzegów. Może być ponadto stosowana do nieco bardziej skomplikowanych czynności, jakim jest rzeźbienie w drewnie.

Jaką frezarkę kupić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką frezarkę warto kupić, aby pomimo niewielkich kosztów zapewniała doskonałą jakość otrzymywanych produktów i ułatwiała pracę. Zasadniczo ze względu na liczbę wrzecion wyróżnia się frezarki jedno- i wielowrzecionowe, a rodzaj powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jeżeli natomiast pod uwagę weźmiemy miejsce lokalizacji danych wrzecion to wyróżnia się urządzenia górno- i dolnowrzecionowe. Najczęściej spotykanymi urządzeniami tego typu są frezarki górnowrzecionowe, których wrzeciona znajdują się nad stołem służącym do frezowania. Ten rodzaj świetnie spisze się wśród osób, którym zależy na wyrównywaniu krawędzi i wszelkich krzywizn. Wykonać można również profile narożne. Osoby, które zamierzają frezować krawędzie, powinny mieć również specjalny cykl frezarski. Dolnowrzecionowy rodzaj frezarki stosowany jest zazwyczaj do profilowania. Zalecane głównie dla specjalistów, gdyż ich obsługa wymaga wprawy i doświadczenia. Warto zaznaczyć, że na rynku zakupić można również frezarki jednoręczne. To urządzenie dedykowane amatorom do lekkiej obróbki drewna. Do nieco większych elementów drewna warto wybrać frezarki stołowe.

Jak używać frezarki?

Podczas pracy frezarką górnowrzecionową należy pamiętać, aby wykonywać delikatne ruchy. Nie należy wykonywać ich zbyt gwałtownie, gdyż drewno może się odbarwić lub postrzępić. Przed wykonaniem pracy konieczne jest też przygotowanie stołu roboczego oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Obrabiany materiał musi być dobrze przytwierdzony, aby się nie przesuwał. Jeżeli materiał jest dobrze dociśnięty, a końcówka skrawająca została dobrze przytwierdzona, można rozpocząć proces frezowania.

Rodzaje frezów

W zależności od tego, jaki efekt chcemy otrzymać, będziemy musieli stosować różne frezy. Zasadniczo wyróżnia się:

  • Frezy do głębokich żłobień- Efektem są wąskie, kwadratowe rowki,
  • Frezy typu V- wąskie rowki mające zwężane wykończenie, do wypustów,
  • Frezy fazowe- wąskie, trapezowe rowki,
  • Frezy trapezowe- wąskie rowki mające rozszerzające się zakończenie,
  • Frezy zaokrąglające- służą do zaokrąglania brzegów i kantów,
  • Frezy profilujące- do ściętych kantów,
  • Frezy do wręgowania- do prostokątnych wycięć w kantach,
  • Frezy krawędziowe- wklęsłe i okrągłe wcięcia do uchwytów,
  • Frezy puszkowe- Stosowane pod zawiasy.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

--- Artykuł sponsorowany ---