Wcześniejsza spłata pożyczki – czy można uzyskać zwrot pobranych opłat?

  • 30.04.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Wcześniejsza spłata pożyczki – czy można uzyskać zwrot pobranych opłat?…
Jakiś czas temu zaciągnąłeś pożyczkę, bo brakowało Ci środków na ważny wydatek. Obecnie Twoja sytuacja finansowa jest jednak znacznie lepsza i stać Cię na zwrot zobowiązania przed umówionym terminem. Czy w takiej sytuacji możesz ubiegać się o zwrot opłat pobranych przez pożyczkodawcę? Sprawdźmy, co mówią na ten temat przepisy i praktyka.

Wcześniejsza spłata w planach

Życie jest nieprzewidywalne, również pod kątem finansowym. Podczas gdy jeszcze do niedawna brakowało Ci pieniędzy na sfinansowanie jakichś niecierpiących zwłoki wydatków, obecnie na Twoim koncie leżą duże nadwyżki. Tymczasem pożyczka ciągle niespłacona, dlatego przyszło Ci na myśl, żeby pozbyć się jej wcześniej i spłacić przed terminem. Powód jest prosty: chcesz się jak najszybciej uwolnić od ciążącego na Tobie zobowiązania finansowego. To zrozumiałe, ale czy opłacalne? Czy w związku ze wcześniejszą spłatą pożyczki możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów?

Obowiązujące obecnie przepisy mówią wyraźnie, że koszty związane z pożyczką ponosi się wyłącznie za czas, w którym się z niej korzystało, tj. za okres spłacania rat. Jeśli więc raty zostały uregulowane szybciej i w krótszym czasie, niż mówi umowa, również koszty muszą zostać obniżone proporcjonalnie do tego, w jakim stopniu skrócono spłacanie zobowiązania. Jeżeli więc udało Ci się uregulować całe zadłużenie 3 miesiące przed terminem, prowizja, odsetki oraz inne opłaty, którymi była objęta pożyczka, muszą być pomniejszone proporcjonalnie o te 3 miesiące.

Zwrot kosztów gwarantowany, ale możliwa opłata

Wyobraźmy sobie to na przykładzie. Załóżmy, że za pośrednictwem strony http://recenzjepozyczek.pl/ udało Ci się znaleźć korzystną pożyczkę na 12 miesięcy. Jej łączny koszt wyniósł 1200 zł, co daje 100 zł na miesiąc. A zatem jeżeli spłata nastąpi po 11 miesiącach, firma pożyczkowa jest zobowiązana do zwrócenia 100 zł opłat, a gdy ureguluje się zobowiązanie po 6 miesiącach, będzie musiała oddać 600 zł. Taki obowiązek nakłada na instytucje finansowe obowiązujące w Polsce prawo, do którego trzeba się stosować.

Trzeba jednak pamiętać, że wcześniejsza spłata pożyczki nie zawsze jest darmowa – niektóre firmy ustalają opłatę, której nie mogą zastosować tylko w dwóch sytuacjach: jeżeli kwota zobowiązania jest niższa niż równowartość trzykrotności minimalnej pensji w gospodarce krajowej w roku poprzednim lub gdy spłata dotyczy pożyczki o zmiennym oprocentowaniu. W pozostałych przypadkach firma pożyczkowa ma prawo do nałożenia opłaty. Jeżeli poszukujesz interesujących ofert, wiele z nich gromadzi ranking chwilówek na recenzjepozyczek.pl – zdecydowanie warto do niego zajrzeć.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: