Jak wymienić uszczelki w oknie PCV?

  • 27.05.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wymienić uszczelki w oknie PCV?
Upływ czasu wpływa na stan budynku, w tym stolarki drzwiowej i okiennej. Wymienione kilka, lub kilkanaście lat temu okna mogą być obecnie powodem strat ciepła, które z uwagi na zużycie się uszczelek jest powodem rosnących kosztów ogrzewania w sezonie zimowym. Czy można samodzielnie wymienić uszczelki w oknach PCV, by nie ponosić dodatkowych kosztów? Wymiana uszczelek najczęściej może być przeprowadzona bez pomocy fachowca, jednak przed rozpoczęciem działań należy upewnić się, czy typ i model okna ją umożliwia. W niektórych oknach, aby wymienić uszczelki, trzeba zdjąć skrzydło, co będzie wymagało wizyty specjalisty.

Jak dobrać odpowiednie uszczelki do okien?

Uszczelki, mające za zadanie ochronę przed wwiewaniem powietrza z zewnątrz oraz zatrzymywanie ogrzanego powietrza we wnętrzu domu, zabezpieczają styk skrzydła i ościeżnicy. Znajdujące się we wrębach lub w kanałach technologicznych w skrzydle okiennym uszczelki, co jakiś czas wymagają wymiany. W celu doboru nowych uszczelek nie zaleca się wizyty w markecie budowlanym, gdzie można zakupić uniwersalne uszczelki do okien. Odpowiednie uszczelki powinny zostać zamówione u producenta lub dystrybutora okien, które posiadamy, na podstawie tabliczki znamionowej okna. Tabliczka określa:

  • typ okna,
  • jego rozmiar,
  • model,
  • wariant szklenia oraz
  • kod produkcji.

Na podstawie tych informacji trzeba zamówić uszczelki, pamiętając jednocześnie o dokonaniu tego odpowiednio wcześniej, przed sezonem zimowym. W przypadku okien, które nie są już produkowane, czas oczekiwania może wynosić kilka tygodni. Chcąc wymienić uszczelki w oknach kilku lub kilkunastoletnich, konieczne będzie zamówienie elementów, które nie są już powszechnie dostępne. Na podstawie specyfikacji, zamówione uszczelki muszą zostać sprowadzone, konkretnie dla modelu z danego roku produkcji. Przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić, czy model okna posiada dodatkowy kanał, w którym można zamontować uszczelkę, mogącą dodatkowo ochronić przed utratą ciepła zimą.

Wymiana uszczelki krok po kroku

Uszczelki okienne dostępne są w dwóch postaciach, mających bezpośredni wpływ na sposób ich wymiany. Wyróżniamy:

  • taśmy ciągłe, obcinane podczas montażu na odpowiednią długość, zgodną z obwodem okna,
  • taśmy zgrzewane w narożnikach, które koniecznie trzeba zamówić do konkretnego modelu okna.

Zanim przystąpimy do założenia, należy zdjąć starą uszczelkę. Jeżeli została ona zamontowana poprzez docisk, wystarczy ją wyjąć. Jeśli uszczelka jest założona przy pomocy wszywek, zapewniających odpowiednie utrzymanie na miejscu, zszywki trzeba będzie usunąć. Najlepiej je wyrwać. Po wyjęciu starej uszczelki z kanału, należy oczyścić przestrzeń z nagromadzonych zanieczyszczeń i kurzu, aby przygotować miejsce do założenia nowej uszczelki. Kanał powinien zostać osuszony. Do przygotowanego kanału należy włożyć nową uszczelkę, jeśli wcześniej użyto zszywek, również dla nowych uszczelek należy ich użyć przy montażu. Okno, posiadające dodatkowy kanał można dodatkowo zabezpieczyć przed stratą ciepła założeniem drugiej uszczelki.

O czym trzeba pamiętać, wymieniając uszczelkę w oknie PCV?

Przed wymianą uszczelki należy pamiętać o dopasowaniu długości nowej uszczelki do długości obwodu kanału technologicznego. Najlepiej dokonać tego po usunięciu starej uszczelki, względem której można dociąć nową taśmę na odpowiednią długość. Ten sposób jest niezawodny przy taśmach ciągłych. W przypadku taśm zgrzewanych trzeba zamówić nowe uszczelki do konkretnego modelu okna. Montując dodatkowe uszczelki można znacznie wpłynąć na ograniczenie strat ciepła, a tym samym obniżenie rachunków za ogrzewanie. Wymiana uszczelek w oknach jest niezbędna z uwagi na eksploatację okien, gromadzenie się zanieczyszczeń w obrębie uszczelek oraz zużycie materiału, skutkujące parceniem i pękaniem. Czynność tę można wykonać samodzielnie chyba, że producent okien zaleca prowadzenie prac na zdjętym skrzydle, jeśli nie można wyjąć uszczelek innym sposobem. Upływający czas oraz czynniki atmosferyczne sprawiają, że uszczelki, podobnie jak wiele innych elementów stolarki drzwiowej i okiennej, ulegają zużyciu. Z tego względu warto co jakiś czas przeprowadzać ich wymianę. Eliminacja wzrostu kosztów ogrzewania łączy się przecież z komfortem przebywania zimą w pomieszczeniu, w którym z okien nie wwiewa zimne powietrze.

Poradę o wymianie uszczelek w oknach PCV dostarczył dystrybutor okien pasywnych marki Internorm. Zapraszamy do salonu Internorm mieszczącego się w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk

Telefon: +58 533 62 87

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: