Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 17:19

Hirsutyzm - wstydliwa dolegliwość i sposoby walki z nią

Istnieją pewne schorzenia, które choć teoretycznie niegroźne, mogą być przyczyną olbrzymiego dyskomfortu. Do tej grupy należy bez wątpienia hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, pojawiające się w nietypowych miejscach na kobiecym ciele. Na czym polega ta choroba i jak sobie z nią najskuteczniej poradzić?
  • 17.07.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Hirsutyzm - wstydliwa dolegliwość i sposoby walki z nią

Czym jest i skąd się bierze hirsutyzm?



Hirsutyzm jest schorzeniem, które polega na występowaniu męskiego owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, wokół brodawek, na brzuchu oraz na plecach. Występuje w różnym stopniu nasilenia. Łagodniejsze formy mogą być spowodowane zbyt dużą wrażliwością mieszków włosowych na hormony. W zaawansowanych formach, zazwyczaj wiąże się z pojawieniem się nadmiernej ilości androgenów, czyli hormonów męskich.

Za najczęstsze przyczyny występowania choroby uznaje się dziedziczne zmiany genetyczne oraz rozstrojenie równowagi hormonalnej podczas ciąży. Może się jednak zdarzyć, że hirsutyzm jest jednym z objawów nowotworów hormonalnych, zwłaszcza guza jajnika lub tarczycy.
 

Nadmierne owłosienie a samopoczucie pacjentek



Nawet w przypadku pacjentek o najniższym stopniu nasilenia zaburzenia, może być ono przyczyną olbrzymich kompleksów, wycofania się z życia społecznego, a niekiedy nawet głębokiej depresji. Z tego też powodu zaleca się leczenie wszystkich pań, dla których kwestia owłosienia jest problematyczna.
 

Najskuteczniejsza metoda leczenia hirsutyzmu



Za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia hirsutyzmu uznaje się depilację laserową, zwłaszcza laserem aleksandrytowym. Po odbyciu serii zabiegów pozwala ona na skuteczne i trwałe usunięcie niemal wszystkich włosów. Laser działa na znajdującą się we włosach melaninę. Wytwarzające się ciepło uszkadza mieszki włosowe, sprawiając, że włosy wypadają, a na ich miejsce nie odrastają nowe.

Po wykonaniu 4-6 zabiegów, w odstępach od 6 do 8 tygodni, możemy cieszyć się trwałym efektem depilacji.

Dodatkowo, dzięki depilacji laserowej znika problem wrastających włosków oraz zapalenia mieszków, które potrafią być niezmiernie bolesnym i kłopotliwym problemem dla wielu pacjentek.
 

Hirsutyzm – leczenie farmakologiczne



Warto pamiętać, że oprócz samego usunięcia włosów w przypadku choroby należy również być pod stałą opieką lekarza, który zaleci odpowiednią terapię farmakologiczną, która pomoże wyeliminować przyczynę problemu.

***

Nadmierne owłosienie przez lata było wstydliwym problemem wielu kobiet. Opisy pań cierpiących na hirsutyzm pojawiają się już nawet w kronikach pochodzących z XV wieku. Na szczęście obecnie można już z tym schorzeniem skutecznie walczyć. Najlepszą metodą jest depilacja laserowa, która pozwala obecnie każdemu cieszyć się gładką skórą.

--- Artykuł sponsorowany ---