Jak uzyskać uprawnienia do obsługi drona?

  • 28.08.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak uzyskać uprawnienia do obsługi drona?
Aby uzyskać uprawnienia do latania dronem należy przejść szkolenie UAVO - brzmi to mało skomplikowanie i wydaję się łatwe do osiągnięcia. Generalnie wszystko jest dla ludzi, ale należy pamiętać, że dron nie jest żadną zabawką, a jego używanie jest uwarunkowane przepisami prawa.

Dron - maszyna latająca do zadań specjalnych

Samo rekreacyjne latanie dronem, czyli takie, które nie ma w namyśle działań komercyjnych, nie wymaga żadnych uprawnień. Ogólnie rzecz ujmując, jeżeli nie chcemy nagrywać filmów czy robić zdjęć uprawnienia nie są nam koniecznie potrzebne. Natomiast sprawa komplikuje się, gdy bardziej zagłębimy się w ten temat.

Okazuje się, że istnieje wiele rzeczy, które ograniczają swobodne sterowanie dronem w celach rekreacyjnych. Należy wziąć pod uwagę, że dron musi być w zasięgu wzroku, z daleka od budynków, ludzi, lini energetycznych, kopalni, lotnisk czy portów morskich. Ograniczeń jest mnóstwo, a każde wykroczenie wiąże się z odpowiedzialnością finansową lub karną.

Wszelkie uszkodzenia mienia dla operatora nie posiadającego świadectwa ukończenia szkolenia UAVO stają się ogromnym problemem, które mogą w najgorszym przypadku zakończyć się karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Szkolenie UAVO - korzyści

Szkolenia UAVO są jedyną drogą uzyskania uprawnień do latania dronem. Odbywając kurs w wyznaczonym do tego ośrodku oprócz wspomnianych uprawnień zdobywamy niezbędną wiedzę, aby bezpiecznie i fachowo operować tą bezzałogową maszyną. Każdy z kursantów poznaje prawidłowe techniki sterowania dronem pod okiem doświadczonego instruktora.

Dodatkowo nabywają umiejętności prawidłowego określania warunków atmosferycznych, które pozwalają lub wręcz przeciwnie uniemożliwiają wystartowanie w przestrzeń lotniczą. Nabywają wiedzę o przepisach prawa, które dokładnie określają co jest dozwolone a co nie, także  korzyści płynące z odbycia szkolenia UAVO są ogromne.

Szkolenie UAVO - rodzaje uprawnień

Generalnie mamy dwa podstawowe rodzaje uprawnień do latania dronem. Pierwsze z nich to VLOS, czyli uprawnienie do latania dronem wyłącznie w zasięgu wzroku, a drugi to BVLOS odnosi się do sterowania lotem poza zasięgiem wzroku.

Przepisy prawa regulują również wagę sprzętu, która wiąże się z rodzajem nabytego uprawnienia. Wyróżnia się trzy kategorie : do 5 kg, 5-25 kg oraz 25 do 150 kg.

Potrzebne dokumenty, koszty oraz egzamin

Aby uzyskać świadectwo UAVO należy złożyć wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji wraz z zaświadczeniem o odbyciu szkolenia. Należy dostarczyć kserokopię potwierdzenia wpłaty na egzamin oraz na wydanie dokumentu potwierdzającego  uprawnienia do latania dronem.

Należy wykonać badania lekarskie w ośrodku medycyny lotniczej i dostarczyć odpowiednie zaświadczenie egzaminatorowi. Konieczne jest również zaświadczenie o opłaceniu polisy OC operatora drona. Istnieje wyjątek, który wszedł w życie 31 stycznia 2019 roku, gdzie uprawnienia VLOS do 5 kg nie wymagają polisy OC, badań lekarskich oraz opłacenia egzaminu państwowego. Kursant otrzymuje świadectwo w ciągu 30 dni.

Ważność uprawnień wynosi 5 lat lub do momentu stracenia ważności badań lekarskich. Ich przedłużenie polega na ukazaniu swoich umiejętności przed egzaminatorem i odpowiednim wpisem do świadectwa UAVO. Sam egzamin obejmuję część teoretyczną oraz praktyczną w obecności egzaminatora. 

Koszt szkolenia UAVO VLOS oscyluje w granicach 1000 do 2000 złotych, natomiast UAVO BVLOS od 2000 zł w górę. Jeżeli konieczne są badania lekarskie należy wziąć pod uwagę ich koszt, który najczęściej wynosi w granicach 200 zł plus dodatkowe koszty poszczególnych badań. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszt polisy oraz egzaminu. Wszelkie informacje na ten temat znajdziemy na stronie ośrodków szkoleniowych.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: