Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 04:54

Dofinansowania w gminach na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

Mieszkańcy terenów nieskanalizowani są zobowiązani do samodzielnego radzenia sobie z produkowanymi odpadami ściekowymi. Do wyboru jest kilka rozwiązań alternatywnych dla zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Podstawowe to zbiornik bezodpływowy, oczyszczalnia drenażowa i przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ niejednokrotnie są w nim wytyczne w jaki sposób odprowadzać odpady ściekowe. Spośród wymienionych rozwiązań rozwiązaniem proekologicznym i ekonomicznym w eksploatacji jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Od kilku lat Państwo i Unia Europejska promuje i wspiera działania na rzecz ochrony środowiska przeznaczając znaczne środki finansowe. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest kosztowną inwestycję, dlatego warto zorientować się czy istnieje możliwość otrzymania funduszy. Najlepiej o istniejące programy dofinansowania zapytać w gminie.
  • 10.09.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dofinansowania w gminach na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków

Głównymi źródłami dofinansowania produktów takich jak oczyszczalnia ścieków są Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej oraz fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Indywidualne otrzymanie dofinansowania jest bardzo trudne. To gmina powinna postarać się o takie środki dla swoich mieszkańców. Urzędy mogą ubiegać się o zewnętrzne dotacje z funduszy unijnych na rozwiązanie problemów z gospodarką ściekową poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak nie wszystkie gminy mogą otrzymać dotację na przydomowe oczyszczalnie. Podstawą realizacji takiego programy  przez gminę jest lokalizacja na obszarach, gdzie zabudowa jest w dużym stopniu rozproszona, przez co nie opłaca się budować zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Informację czy w gminie prowadzony jest program dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków można znaleźć na stronie internetowej gminy  lub uzyskać w wydziale ochrony środowiska.

Etapy ubiegania się o dofinansowanie w gminie na budowę przydomowej oczyszczalnie:

- wypełnienie wniosku o uzyskanie dofinansowania zgodnie z wytycznymi zawartymi w formularzu,

- złożenie oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- złożenie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały na terenie gminy,

- przygotowanie projektu przydomowej oczyszczalni ścieków,

- złożenie kopii zgłoszenia  o zamiarze przystąpienia do wykonania robót budowlanych.

Należy pamiętać, że o tym komu zostanie przyznane dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni przeważnie decyduje kolejność składania wniosków. Wysokość dofinansowania może wynosić nawet 80% kosztów inwestycji. Wypłata środków następuje po realizacji inwestycji, co oznacza, że inwestor musi dysponować własnymi środkami. Po 30 dniach od chwili złożenia kompletnego wniosku następuje zawarcie umowy między wnioskodawcą a jednostką samorządową. Mieszkańcy gmin, gdzie nie ma możliwości otrzymania dofinansowania mogą ubiegać się o kredyty i pożyczki preferencyjne np.  w Banku Ochrony Środowiska.

Obecnie na rynku jest szeroki wybór przydomowych oczyszczalni ścieków. Aby przez lata cieszyć się z użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków warto wybrać sprawdzone urządzenie. Przykładem solidnego i jakościowego rozwiązania są przydomowe oczyszczalnie NV firmy Traidenis-Pol na które udzielana jest 20-letnia gwarancja. Firma działa na terenie  całego kraju, świadcząc kompleksowe usługi od projektowanie, sprzedaż, montaż oraz serwis przydomowych oczyszczalni.

--- Artykuł sponsorowany ---