Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 18:14

Jak zadbać o higienę jamy ustnej u dziecka w wieku przedszkolnym?

Podstawa to wyrobienie u dziecka nawyku szczotkowania uzębienia po śniadaniu. Mycie zębów w przedszkolu jest dodatkowym oczyszczaniem jamy ustnej i z pewnością pomoże chronić zęby malucha przed próchnicą. Do wyboru mamy wiele szczoteczek manualnych oraz elektrycznych dla dzieci. Warto sięgać po produkty, które pozwolą połączyć mycie zębów oraz zabawę.
  • 17.09.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zadbać o higienę jamy ustnej u dziecka w wieku przedszkolnym?

Jeżeli dziecko myje zęby w przedszkolu - na pewno będzie próbowało wykorzystać ten fakt, by uniknąć szczotkowania w domu. Aby zachęcić je do codziennego oczyszczania jamy ustnej, można spróbować zamienić szczotkowanie w zabawę - można śpiewać piosenki, tańczyć, bawić się w "nauczyciela i ucznia" albo "kapitana i piratów" (dziecko wydaje rodzicom rozkazy dotyczące szczotkowania i samo demonstruje, jak mają być wykonane), wspólnie oczyszczać uzębienie. Skuteczne bywa także zakupienie elektrycznej szczoteczki do zębów z ulubionymi bohaterami na rękojeści.

Czy dziecko musi całkowicie zrezygnować ze słodyczy? Ta decyzja należy do rodziców. Słodycze są szkodliwe - powodują próchnicę, są przyczyną nadwagi i nadpobudliwości dziecka. Jeżeli jednak nie chcemy całkowicie pozbawiać malucha słodkości - zaleca się ich podawanie raz w tygodniu, po głównym posiłku. Trzeba też zrezygnować ze słodyczy, które przez długi czas pozostają w jamie ustnej - np. lizaków, landrynek, krówek.

Czy za szczotkowanie należy dziecko nagradzać?

Można nagradzać dziecko za szczotkowanie, a nagrody powinny być dostosowane do zaangażowania, włożonego przez dziecko w oczyszczanie jamy ustnej. Maluch może też "zbierać" szczotkowania - i co ich określoną liczbę, dostawać umówiony prezent.

Czy można szczotkować zęby bezpośrednio po jedzeniu?

Co do zasady - tak. Jeżeli jednak dziecko spożywało owoce, soki, napoje gazowane - należy odczekać około 30 minut przed oczyszczeniem jamy ustnej. Wymienione produkty zawierają rozmiękczające szkliwo kwasy. W czasie pół godziny, ślina zdąży je zneutralizować, a szczotkowanie nie będzie uszkadzało szkliwa. Wybór odpowiedniej szczoteczki dla dziecka nie jest łatwy. Warto skorzystać ze specjalistycznej porady, którą znajdziemy min. na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/odpowiednia-szczoteczka-elektryczna-dla-dzieci-jaka-wybrac/

Suplementacja witaminy D a stan uzębienia dziecka

Jak wiemy, odpowiednia podaż witaminy D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju zębów u dziecka. Warunkuje ona odpowiedni wzrost układu kostnego, ponieważ umożliwia wbudowywanie wapnia w kości. Jeżeli chcemy, by dziecko miało mocne i odporne na próchnicę zęby - musimy zadbać o to, by w jego organizmie był stale utrzymany odpowiedni poziom witaminy D. Noworodki i niemowlęta, przez cały okres karmienia piersią powinny otrzymywać 400 j.m. witaminy D dziennie. Maluchy, którym podawane jest mleko modyfikowane - muszą mieć dawkę tej witaminy indywidualnie ustaloną przez lekarza. Bardzo ważne dla właściwego rozwoju uzębienia dziecka w przyszłości jest także utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy D przez matkę w okresie ciąży.

Czy można przedawkować fluor? Jakie są tego objawy?

Fluor, podobnie jak każda substancja, może zostać przedawkowany. Dzieje się to rzadko, ponieważ dziecko musiałoby przyjąć aż 5 mg fluoru na każdy kilogram masy ciała - np. 3 letnie dziecko musiałoby zjeść około 75 ml pasty z zawartością fluoru w składzie 1000 ppm.

Pierwsze objawy przedawkowania fluoru to ból brzucha, wymioty, ból głowy i biegunka. Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy, należy zgłosić się do lekarza z opakowaniem pasty do zębów, a przed tym - podać dziecku mleko.

Bardzo ważne jest wpojenie dziecku, ze pasta służy do oczyszczania zębów - nie do jedzenia. Trzeba także uczyć dokładnego odpluwania po szczotkowaniu. Pastę najlepiej jest przechowywać z dala od ciekawskich rączek dziecka. Przed połknięciem może uchronić niekupowanie past o owocowym smaku.

Czy dziecko może żuć gumę?

Dziecko może żuć bezcukrową gumę do żucia. Zwiększa to produkcję śliny, co ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy jednak przesadzać - zbyt częste żucie rozwija w nadmiarze żwacze, co może doprowadzić do zgrzytania zębami i osłabienia szkliwa. U niektórych dzieci, stomatolodzy wręcz zalecają życie gumy - są to maluchy ze zbyt mało rozwiniętymi żwaczami. Gumy do żucia z cukrem w składzie nie są wskazane - zwiększają ryzyko powstania próchnicy.

--- Artykuł sponsorowany ---