Jak wybrać firankę na wąskie okno?

  • 10.10.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać firankę na wąskie okno?
Firanka to ważny element wystroju, wpływający na jego klimat oraz wrażenie przytulności. W pomieszczeniach, w których okna udekorowane się pięknymi firanami panuje domowa atmosfera. Firany, obok zasłon czy rolet, są wciąż najpopularniejszą dekoracją okna. Czasami jednak rodzaj okien w pomieszczeniu nie pozwala na pełną dowolność w wyborze firanek. Niektóre modele okien są dość wymagające w kwestii doboru idealnych firan. Takim szczególnym przypadkiem jest wąskie okno. Czym zatem kierować się przy wyborze firanki na wąskie okno?

Aranżacja wąskiego okna

Wąskie okno potrafi przysporzyć problemów. Przystrojenie takiego okna jest nierzadko trudniejsze od aranżacji dużych okien. Wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, a całość może prezentować się niezwykle estetycznie. Przygotowując taką aranżację okienną powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Ilość

W przypadku kilku węższych okien ustawionych obok siebie, warto wystrzegać się zasłaniania ich jedną, szeroką firanką. Całość mogłaby wyglądać przytłaczająco, a tego przecież nie chcemy. Znacznie lepszym pomysłem będzie przystrojenie każdego okna osobną, węższą firanką. Należy jednaj pamiętać o minimalizmie, ponieważ łatwo jest w takich przypadkach uzyskać efekt nadmiernego przesytu. Całość sprawiłaby wrażenie bałaganu.

Kolor i rodzaj tkaniny

Jeśli chodzi o kolor, najbezpieczniejszym wyborem będą białe firanki. Jeżeli jednak zdecydujemy się na barwną dekorację, postawmy na stonowane, delikatne kolory. Aby całość prezentowała się lekko, sięgajmy raczej po firany uszyte ze zwiewnych tkanin. Małe okna mają to do siebie, że utrudniają przedostawanie się światła do pomieszczenia. Mając to na uwadze, warto wybrać firankę wykonaną z tkaniny mocno przepuszczającej światło słoneczne. Uzyskamy efekt przestronnego, optycznie większego i jasnego wnętrza.

Forma

Dość nowym pomysłem na wąskie okna są firany panelowe. Pasują one doskonale do nowoczesnych pomieszczeń. Firana panelowa to firana z materiału naciągnięta na stelaż. U dołu przymocowana jest do rurki, która utrzymuje ją w określonym kształcie i formie. Firany panelowe szyte są na wymiar pod zamówienie, dlatego bez trudu możesz dopasować ją do wąskich okien nawet o niestandardowych wymiarach.

Dobrym pomysłem na udekorowanie małego okna są zazdrostki. Ta niebanalna, ozdobna firanka doskonale spełni swoją funkcję dekoracyjną, pozostając przy tym bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zazdrostka umożliwia przepuszczenie dużej ilości światła do wnętrza, dlatego sprawdzi się przy małych i ciemniejszych pomieszczeniach. Obecnie w sprzedaży znajdziemy różne modele zazdrostek - od tych klasycznych, nawiązujących do stylu rustykalnego, minimalistycznych w stylu skandynawskim, czy klasycznych, które sprawdzą się w większości wnętrz. Zazdrostki można przymocować u góry okna lub w jego połowie, w zależności od preferencji.

Niektórzy miłośnicy stylu nowoczesnego rezygnują zupełnie z dekoracji małych okien, by nadać wnętrzu surowości i minimalizmu. Zależy to od indywidualnych upodobań. Takie wnętrza zyskają na przestronności, jednak trzeba przyznać, że będą mniej przytulne i ciepłe. Odpowiednio dobrane firany tak naprawdę będą idealnym uzupełnieniem nowoczesnego wnętrza, nadając mu charakteru i odrobinę przytulności.

Idealna firanka do naszego wnętrza

W przypadku aranżowania małego okna, czasem niełatwo jest znaleźć firanę w idealnym rozmiarze. Warto wówczas zlecić uszycie firanki na miarę. Odpowiednio dobrana firanka nie przytłoczy wnętrza i będzie doskonale wpasowywać się w styl całego pomieszczenia. Chociaż małe okna mogą sprawić pewną trudność w aranżacji, nie można się zniechęcać. Pamiętając o kilku zasadach można stworzyć eleganckie, przytulne wnętrze, w którym małe okna zaprezentują się nienagannie. Firanki wciąż są przez nas chętnie wybierane, ponieważ doskonale spełniają swoją dekoracyjną rolę, a przy tym są niezwykle funkcjonalne. Przystrajając małe okno, można z powodzeniem zastosować firankę, która nie przytłoczy wnętrza, ale sprawi, że będzie przytulne, stylowe i oryginalne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: