Tragiczne skutki niepozornych objawów w ciąży

  • 09.07.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Tragiczne skutki niepozornych objawów w ciąży
Cały organizm kobiety jest bardzo dobrze przystosowany do ciąży i porodu. Nie oznacza to jednak, że stan ten nie powoduje gwałtownych zmian w funkcjonowaniu fizjologii i psychiki matki. Wręcz przeciwnie – ciąża dla kobiety to stan naturalny, jednak najczęściej oznaczający prawdziwy szok dla organizmu. Stąd też bardzo często trudno rozróżnić objawy typowo „ciążowe” od tych, które powinny wzbudzić niepokój i spowodować wizytę u lekarza. Niestety najczęściej im bardziej symptomy wydają się błahe, tym bardziej mogą one oznaczać pojawienie się niebezpiecznej choroby. Dlatego lekarzowi opiekującemu się nad matką w ciąży nie może zabraknąć czujności.

Cholestaza ciążowa – groźna choroba o niepozornych objawach

Do bardzo groźnych chorób dających z początku niepozorne objawy można zaliczyć cholestazę ciążową. Jest to schorzenie wątroby dotykające najczęściej kobiety w zaawansowanej ciąży, a jej pierwszym objawem jest uporczywe swędzenie stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć także inne części ciała – tułów, szyję, twarz, a nawet uszy. W przebiegu tej choroby pojawiają się także mdłości, wymioty i utrata łaknienia – a więc objawy, które najczęściej wiąże się z naturalnym przebiegiem ciąży. - wyjaśnia specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta. Warto podkreślić, że postawienie właściwej diagnozy jest możliwe jedynie na podstawie przeprowadzenia badań krwi – w przypadku, gdy wykażą one podwyższone stężenie kwasów żółciowych  i enzymów wątrobowych powinna nastąpić natychmiastowa interwencja medyczna. Jeżeli na czas nie podejmie się odpowiedniego leczenia cholestazy ciążowej może ona wywołać gwałtowny, przedwczesny poród, krwotok poporodowy, czy niedotlenienie dziecka. Oczywiście każde z tych powikłań  może być niezwykle groźne zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Co zrobić, gdy lekarz na czas nie rozpoznał cholestazy ciążowej i doszło do nieodwracalnego uszkodzenia organizmu dziecka?

Odszkodowanie za błąd w sztuce medycznej

Każdy uszczerbek na zdrowiu wymaga podjęcia leczenia, a niejednokrotnie także rehabilitacji. Jest to tym bardziej istotne, gdy chodzi o organizm dziecka, którego prawidłowy rozwój został zaburzony błędem medycznym. Niestety koszty leczenia i rehabilitacji najczęściej zdecydowanie przekraczają zakres świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia – stąd warto ubiegać się o odszkodowanie, które może zabezpieczyć konieczne środki. W przypadku wystąpienia uszczerbku na zdrowiu spowodowanego błędem w sztuce medycznej – a więc zawinionym działaniem bądź zaniechaniem personelu medycznego – poszkodowany ma prawo domagać się stosownego odszkodowania. Jeżeli jest nim dziecko z roszczeniem do sądu mogą wystąpić jego rodzice. Odszkodowanie za błędy lekarskie powinno w pełni zrekompensować powstały uszczerbek. Oczywiście określenie zakresu szkód spowodowanych błędem medycznym i ich „wycena” w praktyce jest niezwykle skomplikowane. Dlatego tego typu procesy cywilne należą do najtrudniejszych – koniecznym jest przeprowadzenie w nich wielu skomplikowanych dowodów, a więc wykazanie się zarówno wiedzą medyczną, jak i prawniczą. Jednak przy pomocy doświadczonego pełnomocnika – jak uczy doświadczenie – szanse wygranej są znaczne.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: