Jak szybko kupię ubezpieczenie turystyczne online?

 • 10.07.2018, 09:00
 • Grupa Tipmedia
Jak szybko kupię ubezpieczenie turystyczne online?
Wszechobecny w naszym życiu Internet sprawił, że proces zakupu polisy turystycznej został skrócony do minimum i trwa dosłownie kilka minut. Co więcej polisę możemy kupić w domu przed wyjazdem, a nawet na lotnisku lub w czasie podróży. Zwracajmy jednak uwagę na okresy karencji i składniki polisy.

Polisę możemy zakupić np. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeniowej. Przykładem są ubezpieczenia turystyczne online na wakacyjnapolisa.pl – na tym portalu w jednym miejscu zgromadzone są oferty kilkunastu wiodących ubezpieczycieli w branży turystycznej. Wystarczy wejść w zakładkę kalkulator ubezpieczeń, wybrać w menu ubezpieczenie podróżne i podać dane dotyczące naszej polisy:

 • kontynent i kraje będące celem naszej podróży,
 • charakter naszego wyjazdu (wypoczynek i zwiedzanie, nurkowanie, praca fizyczna, sporty ekstremalne, sporty wysokiego ryzyka, narty lub snowboard),
 • początek i koniec ubezpieczenia,
 • liczbę wyjeżdżających osób (należy również zaznaczyć, czy obecnie przebywają one na terenie Polski),
 • daty urodzin poszczególnych uczestników podróży z zaznaczeniem, czy są oni przewlekle chorzy.

Zwracajmy uwagę na składniki polisy

Po akceptacji regulaminu usług i kliknięciu przycisku „Porównaj 11 firm” w kilka sekund otrzymamy zestawienie najlepszych ofert ubezpieczenia podróżnego uszeregowanych pod względem wysokości składki. Każdą ofertę możemy rozwinąć, klikając przycisk Poznaj szczegóły oferty. Jest to o tyle ważne, że będziemy mogli przeanalizować poszczególne sumy ubezpieczeń wchodzących w skład polisy:

 • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL),
 • ubezpieczenia kosztów ratownictwa medycznego (wchodzącego zwykle w skład tzw. usług Assistance lub ubezpieczenia KL),
 • ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • ubezpieczenia OC i dodatkowego OC sportowego,
 • ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego.

Wybór wysokości sum ubezpieczenia poszczególnych elementów polisy jest szalenie istotny, bo to on decyduje o jakości ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc dostosować te parametry do charakteru naszej podróży, sposobu wypoczynku i specyfiki kraju, w którym zamierzamy przebywać. Inne sumy ubezpieczenia kosztów leczenia będą optymalne przy wypoczynku na terenie Czech, a inne np. we Francji. Osoby uprawiające sport powinny zwrócić szczególną uwagę, czy ich dyscyplina jest objęta ubezpieczeniem, a jeśli stanowi ona sport wysokiego ryzyka lub sport ekstremalny – uwzględnić to w swoim wyborze.

Polisę turystyczną warto uzupełnić o kartę EKUZ, jeśli będziemy przebywać na terenie państw UE i krajów zrzeszonych w EFTA. Nie zapewni ona zwrotu wszystkich kosztów leczenia, lecz może stanowić cenne uzupełnienie kompleksowej polisy turystycznej. Różnice pomiędzy tymi dwoma produktami przeanalizujemy choćby pod linkiem EKUZ Poznań (wakacyjnapolisa.pl). Jedną z istotnych różnic jest to, że polisę jesteśmy w stanie kupić niemal natychmiast, a kartę EKUZ najszybciej wyrobimy, stawiając się osobiście w najbliższym oddziale lub delegaturze NFZ. Co prawda odczekamy swoje w kolejce, ale jeśli nasz wniosek z wymaganymi załącznikami będzie kompletny, otrzymamy ją od ręki.

Co z wyjazdami na ostatnią chwilę?

Warto pamiętać, że polisę turystyczna warto wykupić kilka dni przed wyjazdem, gdyż wielu ubezpieczycieli stosuje nawet kilkudniowe okresy karencji. Oznacza to, że mimo iż opłacimy składkę, polisa zacznie zapewniać nam ochronę ubezpieczeniową dopiero po podanym w umowie czasie. Na przykład jeśli kupujemy polisę 1 lipca na okres od 2 do 10 lipca, a karencja wynosi 2 dni, ochrona ubezpieczeniowa zacznie działać dopiero 4 lipca. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują taki zabieg w celu ochrony swoich interesów – w ten sposób chcą wykluczyć możliwość kupienia polisy już po jakimś nieszczęśliwym zdarzeniu.

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż nagle, np. trafiła nam się wyjątkowa okazja last minute, warto kupić polisę przez Internet nawet na lotnisku lub po przybyciu na miejsce wypoczynku – na szczęście obecnie jest to możliwe. Warto to zrobić nawet jeśli nie zyskamy ochrony od razu, bo, po pierwsze, zawsze możemy wybrać tę ofertę, która ma stosunkowo krótki okres karencji, a po drugie – lepiej mieć ochronę ubezpieczeniową od 2. czy 3. dnia naszego pobytu niż… nie mieć jej wcale. Co prawda przy kupowaniu polisy na ostatnią chwilę istnieje ryzyko wyboru przypadkowej oferty, gdyż działamy w pośpiechu i nie mamy czasu na dogłębną analizę. Wybór polisy nie jest jednak czasochłonnym procesem i przy stanie obecnej technologii bez trudu możemy znaleźć interesujący nas produkt.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: