Rozrusznik – poznaj część, bez której nie uruchomisz auta

  • 13.07.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Rozrusznik – poznaj część, bez której nie uruchomisz auta
Rozrusznik w samochodzie jest podstawowym elementem, bez którego nie pokonalibyśmy naszym samochodem nawet metra. Dlatego ważne jest, byśmy potrafili reagować na wszelkie niepokojące sygnały, które będą do nas docierać z układu rozruchowego.

Duża moc w niewielkim opakowaniu

Mimo niewielkich rozmiarów, rozrusznik jest elementem, który najbardziej obciąża akumulator. Przy każdym uruchomieniu pobiera on od dwustu do sześciuset amperów. Moc takiego rozrusznika, w zależności od rodzaju pojazdu, wynosi od 0,4 do nawet 10 kW. Pobór energii następuje w krótkich odstępach, co nie zakłóca pracy akumulatora. Zanim dojdzie do rozruchu, rozrusznik musi zapewnić silnikowi minimalną prędkość rozruchową. Ta również jest zależna od rodzaju pojazdu. Dla przykładu, w silnikach diesla wynosi ona nawet dwieście obrotów na minutę. Specyfika tego urządzenia powoduje, że może on ulegać zużyciu. Często rozrusznik przestaje działać bez wcześniejszej sygnalizacji jakichkolwiek problemów. Doszukując się usterki warto jednak pamiętać o bliskiej zależności pomiędzy tym elementem a akumulatorem. Niski poziom naładowania akumulatora, czy też zabrudzone klemy będą miały wpływ na niewystarczający pobór prądu. Dlatego diagnostykę warto zacząć właśnie od sprawdzenia wszelkich kabli, które odpowiadają za połączenie akumulatora i rozrusznika. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy będziemy lokalizować usterkę?

Wsłuchaj się w odgłosy auta

Pewne usterki rozrusznika można rozpoznać po odgłosach wydawanych przez niego. Kiedy słyszymy turkot bądź szarpanie, to możemy przypuszczać, iż awarii uległ zespół sprzęgający. Odpowiada on za łączenie rozrusznika z kołem zamachowym. Inną częstą usterką jest zużycie się szczotek na silniku, którą można rozpoznać po zbyt głośnej pracy rozrusznika. Towarzyszy temu także zbyt mała prędkość obrotowa. Warto również pamiętać, że rozrusznik Wrocław może ulec przegrzaniu. Gdy mamy problem z uruchomieniem silnika przez piętnaście sekund, powinniśmy robić dwuminutowe przerwy. Kolejne nieudane próby uruchomienia mogą doprowadzić do uszkodzenia rozrusznika. Następnym częstym problemem jest awaria elektromagnesu, który odpowiada za wytwarzanie pola elektromagnetycznego niezbędnego do prawidłowego rozruchu. Przyczyną awarii rozrusznika może być także rdza, która przedostała się do układu rozruchowego. Brak osłony koła zamachowego czy wilgoć spowodowana trudnymi warunkami pracy zwiększają ryzyko korozji. Jak widać, przyczyn uszkodzeń jest bardzo dużo. Ważne jednak, by nie lekceważyć żadnego sygnału, jaki nasz samochód wysyła do nas. W innym przypadku możemy zostać zaskoczeni przez niedziałający rozrusznik.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: