Skorzewo. Akcja Biała Sobota

  • 13.03.2017, 11:25 (aktualizacja 17.03.2017, 12:46)
  • admin 24
Skorzewo. Akcja Biała Sobota
W sobotę mieszkańcy gminy mogli skorzystać z oferty bezpłatnych badań. W Skorzewie miała miejsce akcja Biała Sobota.

Lekarze oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przyjmowali pacjentów w przedszkolu przy ul. Zdrojewskiego. Sale, w których na co dzień uczą i bawią się najmłodsi zamieniły się tego dnia w gabinety lekarskie.

Nie jest tajemnicą, że na lekarską wizytę często trzeba czekać. Biała Sobota to szansa na sprawdzenie stanu swojego zdrowia bez kolejek, szybko i kompleksowo. Zdarza się, że dzięki akcji udaje się wcześnie wykryć zmiany nowotworowe, w przypadku których szybka reakcja jest kluczowa. Na jaw wychodzą również problemy z ciśnieniem, czy podejrzenie cukrzycy.

Piotr Osman - student VI roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Oferujemy badania elektrokardiograficzne serca, także takie podstawowe rzeczy, jak pomiary glikemii, pomiar cholesterolu, ciśnienia, a także konsultacje z lekarzami specjalistami.

Akcja ma też propagować naukę samobadania oraz udzielania pierwszej pomocy. Do tego celu służą specjalne fantomy, również imitujące piersi, na których kobiety uczą się samobadania. Młodzi adepci sztuki lekarskiej uczulają na to, co powinno budzić niepokój oraz tłumaczą i pokazują w jaki sposób prawidłowo sprawdzać swoje ciało.

Klaudia Bienias – studentka III roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Robimy to tak jakby z trzech różnych pozycji. Najpierw ustawiamy sobie  ręce na biodrach, żeby troszeczkę napiąć piersi i oglądamy. Później nabieramy pozycję, by pochylić piersi do dołu, żeby one troszeczkę nam sobie obwisły i zobaczyć, czy nie ma żadnego zaciągnięcia. Możemy podnieść rękę do góry i sprawdzić, czy w okolicy dołu pachowego nie mamy żadnej zmiany. Bo też jest tak, że wszelkie zmiany w piersi przenoszą się do pachy i  tam też mogą dawać nam jakieś objawy.

 

Bardzo ważna jest technika samobadania. Studenci zadbali o to, by pacjentki poznały podstawowe zasady kontroli piersi.

Anna Wiciejowska – studentka IV roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Robimy to całą powierzchnią dłoni i to jest ta rzecz, którą powinniśmy zapamiętać. Nie robimy tego samymi opuszkami palców, ponieważ będzie to nieefektywne, więc całą powierzchnię dłoni przykładamy mocno i wykonujemy w miejscu okrężne ruchy zmieniając siły nacisku, po to by zbadać zarówno powierzchowne, jak i głębiej położone zmiany.

 

Ze strony organizatorskiej w akcji wzięło udział 19 studentów i 3 lekarzy. Z ich porad skorzystało kilkadziesiąt osób.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe