Korne. Mieszkańcy skarżą się na strzelnicę

  • 22.05.2017, 11:43 (aktualizacja 25.05.2017, 13:23)
  • Krzysztof Wencki
Korne. Mieszkańcy skarżą się na strzelnicę
Mieszkańcy Kornego są zmęczeni działającą w pobliżu miejscowości strzelnicą. Jasno dali to do zrozumienia podczas spotkania, w którym udział wziął wójt, przedstawiciele starostwa powiatowego, policji i straży gminnej. Pojawił się również właściciel strzelnicy.

Na zebraniu pojawiło się kilkadziesiąt osób. Strzelnica już od kilku lat funkcjonuje niecałe 1,5 km od serca miejscowości. Ta działalność staje się uciążliwa dla mieszkańców. Zwłaszcza, że pojawiły się pogłoski o planach stworzenia niedaleko drugiej strzelnicy. 

Emocje były bardzo duże. Mieszkańcy skarżyli się przede wszystkim na hałas, który towarzyszy strzelaniu. Pojawiły się głosy, że wójt nie powinien zgadzać się na powstanie strzelnicy. Grzegorz Piechowski podkreślał, że jedynym, do czego obligowały go przepisy było zatwierdzenie regulaminu funkcjonowania strzelnicy. Ten był zgodny z prawem, więc wójt nie mógł go nie przyjąć.

Instytucją, która może zmierzyć i ocenić poziom hałasu jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, którego przedstawiciele zostali zaproszeni na spotkanie. Nie pojawili się jednak w Kornem, tłumacząc się brakiem czasu. Szkoda, bo mieszkańcy kilkukrotnie podnosili temat oddziaływania strzelnicy na środowisko. W tej kwestii wypowiedziała się natomiast naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska kościerskiego starostwa, do którego również wpłynęły skargi na hałas ze strzelnicy w Kornem.

Jolanta Szparkowska - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w starostwie: Dokonaliśmy tutaj szeregu ustaleń, no i mamy pewien kłopot, bo z naszego punktu widzenia nie ma w Kornem strzelnicy, z formalnego punktu widzenia.

Te zaskakujące wnioski są wynikiem niezgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z ewidencji gruntów wynika, że jest to grunt rolny, z planu, że jest to teren górniczy.

Jolanta Szparkowska: W którym zakończono już eksploatację, natomiast nie dopełniono wszelkich formalności związanych z zamknięciem zakładu górniczego oraz z rekultywacją. W związku z tym mamy informację, że Urząd Górniczy w Gdańsku skierował sprawę do wojewody celem wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec pana, który prowadził tam kopalnię.

Sytuacja jest więc skomplikowana. Próbował ją wyjaśnić właściciel strzelnicy.

Robert Weis – właściciel strzelnicy: To jest według pani zdania, że tam nie ma strzelnicy. Według każdych innych przepisów tam jest strzelnica, jest klub sportowy. Ja przyszedłem do państwa żeby się dogadać: w jakich godzinach możemy strzelać. Bo ja chcę się tylko dogadać, ja nie chcę się z państwem kłócić. Ja miałem już tyle kontroli nasyłanych przez państwa... Ja chcę się tylko dogadać,. Nie chcę być przez nikogo obrażany, ja chcę się dogadać, jak normalni cywilizowani ludzie.

Policja rzeczywiście otrzymała szereg zgłoszeń na działalność strzelnicy. Prowadzone były cztery postępowania, wszystkie zostały umorzone.

Mł. insp. Marcin Piotrzkowsk - komendant Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie: Zawiadomienie było takie, iż w związku z działalnością strzelnicy strzały stwarzały niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia życia i zdrowia. Postępowanie nie wykazało, aby była tam jakakolwiek możliwość, aby strzały, które są oddawane w związku z regulaminowym działaniem tej strzelnicy, wydostały się poza jej obręb i pociski znalazły się w tych miejscach, w których zostały ujawnione. Powiem tylko, że one zostały ujawnione w zdecydowanej części w obrębie od metra do półtora.

 

Mieszkańcy nie byli zadowoleni z wyniku postępowania, twierdząc, że znaleźli pociski w odległości nawet czterech metrów od strzelnicy. Nie było jednak odzewu na decyzję, która się uprawomocniła. Kolejne postępowanie było prowadzone w kierunku prawa budowlanego.

Mł. insp. Marcin Piotrzkowski: Na podstawie informacji w szczególności starostwa, stwierdzono iż strzelnica nie stanowi obiektu budowlanego i nie podlega kontroli Powiatowego Inspektora Budowlanego.

Postępowanie skończyło się więc na etapie czynności sprawdzających. Prowadzone były również dwa postępowania w sprawach o wykroczenia. Chodziło o przekroczenie norm hałasu. Policja prowadziła czynności w sprawie zakłócenia porządku.

Mł. insp. Marcin Piotrzkowski: W ramach tych czynności było przesłuchanych kilka osób z najbliższego otoczenia strzelnicy. Żadna z tych osób nie zgłaszała roszczeń związanych z zakłóceniem porządku w związku ze strzelnicą.

Po oburzeniu mieszkańców widać jednak, że problem istnieje i nie będzie łatwo go rozwiązać. Zwłaszcza, że przepisy dotyczące działalności strzelnic są lakoniczne, a cała sprawa budzi wielkie emocje. Właściciel zapowiedział, że ogrodzi strzelnicę i opowiedział się za sprawdzeniem intensywności hałasu. Zobowiązał się również do respektowania wyników kontroli.

Trudno jednak powiedzieć, że te zapewnienia przekonały mieszkańców, a spotkanie zakończyło się porozumieniem. Wójt zadeklarował, że wystąpi o pomiary hałasu do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Od ich wyników zależą też dalsze decyzje starostwa.

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (232)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 25.05.2020, 15:56
Odgrzewany kotlet,stary wichrzyciel.
do mieszkańca
do mieszkańca 25.05.2020, 12:34
To jedz w Bieszczady !!
mieszkaniec
mieszkaniec 24.05.2020, 12:33
Nie da się wytrzymać ludzie uciekają z miasta aby mieszkać w ciszy ,a tutaj nie dość że strzelnicy nie zamknęli to otworzyli kolejną jeszcze bliżej zabudowań .I cały tydzień człowiek się czuje jak na wojnie😣😣😣😣😣
nomen
nomen 03.11.2019, 10:16
Militarystyczna patologia przyjeżdża sobie napieprzać ze swoich giwer, potem jedzie do swoich zacisznych domków, a my 7 dni w tygodniu od rana do wieczora musimy słuchać tych hałasów. Kiełbasa dla kasy a towarzystwo dla radochy zrobi wszystko , bez względu na konsekwencje dla okolicznych mieszkańców. Zresztą, co trzeba miec w mózgu żeby to się komuś mogło podobać, Huk , dym, huk, dym i tak w koło.
Omen
Omen 03.11.2019, 22:16
dobry pomysł aby tam była strzelnica. Jestem jak najbardziej za. Wszystko jest zgodnie z prawem. Nie ma co się nakręcać, trzeba się cieszyć każdym dniem. Fajna jest ta strzelnica i właściciel jest super. Wszystko będzie dobrze tylko spokojnie
MotylemJestem
MotylemJestem 06.10.2018, 16:36
I się udało :) ani Przybylska, ani Jażdżewski nie pokonali środowiska strzelców, obiekt działa dalej! Strzelnica miała być kozłem ofiarnym w wyborach, a teraz pan Jażdżewski robi z siebie ofiarę internautów :)
Polacy
Polacy 13.08.2018, 21:01
Krótko mówiąc strzelnica musi istnieć na co z niecierpliwością czekamy MY POLACY ZŁOCI PTACY
ha ha ha
ha ha ha 14.08.2018, 09:27
bu ha ha ha
Korne
Korne 11.08.2018, 23:16
Wieś jest siedzibą sołectwa Korne o powierzchni 1968,37 ha, w którego skład wchodzą również miejscowości Kania i Nowa Karczma, liczące łącznie 501 mieszkańców (30.06.2014). W Kornem znajduje się zespół sportowy zawierający pawilon socjalny, stadion piłkarski, boisko do tenisa ziemnego, asfaltowe boisko do koszykówki, asfaltowe boisko do piłki ręcznej i boisko do siatkówki. We wsi znajduje się stacja paliw "BP", a niedaleko wsi znajdują się lasy i jeziora (na wschodzie: Garczyn i Wieprznickie, na północy: Borowe, Wielkie Długie i Gostomskie). Okolice wsi są bardzo atrakcyjne turystycznie. W miejscowości tej znajduje się lądowisko Korne.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
ja
ja 11.08.2018, 17:34
A kto jest radnym i redaktorem jednocześnie? Nie znam takiej osoby!
Anton
Anton 11.08.2018, 15:19
Ciekawe czy to jest etyczne być jednocześnie radnym i redaktorem naczelnym gazety?
Bzdury!!!
Bzdury!!! 10.08.2018, 21:51
Korne jest znane przede wszystkim dzięki SZKOLE i zespołowi tanecznemu. Korne jest znane dzięki przedsiębiorcom prowadzącym transport międzynarodowy czy wypożyczającym kajaki! wasza strzelnica niczego NIE WNIOSŁA DO KORNEGO.
MotylemJestem
MotylemJestem 06.10.2018, 16:37
O strzelnicy słychać w całym kraju, a że w Kornym jest jakaś szkoła dowiedziałem się z komentarza :)
No
No 12.08.2018, 21:53
Z kajakow to lipusz słynie...???ogarnij sie
joe
joe 11.08.2018, 15:09
Dzięki szkole, która ma 42 uczniów? Pilecki się w grobie przewraca. Wpisze sobie w google "Korne" to najbardziej znane jest z: 1. wypadków drogowych, 2. lądowiska, 3. strzelnicy 4. domków do wynajęcia...oh wait. Dzień Dziecka w kornem, masa atrakcji, dmuchańce, pokazy sprzętu bojowego i szyybowców...a nie, czekaj. oni nic nie wnoszą. Zostaną dmuchane zamki.
No
No 10.08.2018, 19:55
Gdyby nie lotnisko i strzelnica nikt by o Kornym nie uslyszał ???to przykre ze propaganda przed wyborcza rozmydlila ludziom umysly
Kmicić
Kmicić 08.08.2018, 22:05
Ja mam pytanie: ILU Z CZŁONKÓW KLUBU STRZELECKIEGO JEST MIESZKAŃCAMI MIEJSCOWOŚCI KORNE? ILU? STRZELAJCIE U SIEBIE W TRÓJMIEŚCIE i tam ćwiczcie umiejętności!
Anton
Anton 09.08.2018, 13:08
Jak zrobią wam w kornem wysypisko śmieci zamiast strzelnicy, to też będziecie tacy krewcy? Smród, ciężarówki tranzytem przez wioskę i worki po smiecuach w ogrodzie. No, chcę zobaczyć wasze protesty.
Kolego.... że tak POwiem
Kolego.... że tak POwiem 10.08.2018, 21:52
Jak Ci śmierdzi i czujesz się źle to wyjedz i weź swoje zabawki.
Anton
Anton 11.08.2018, 15:16
niedługo to w Kornem zacznie ci śmierdzieć, hehe.
Piotrze....
Piotrze.... 11.08.2018, 23:18
Może zajmij się swoimi kurami bo śmierdzą sąsiadom.
mieszkaniec
mieszkaniec 07.08.2018, 22:28
Co wszyscy się uparli na Korne, my nie chcemy tu strzelnic. proszę zrobić referendum niech wypowiedzą się mieszkańcy anonimowo, bo wszyscy boimy się tych ludzi. Dlaczego chcecie być w Kornem. Chcecie strzelać to proszę, idźcie na poligony, daleko od wsi i od ludzi. Chcemy żyć spokojnie i bezpiecznie, a nie, że ostrzega się nas,że grozi nam kalectwo lub śmierć.
Kościerzak
Kościerzak 06.08.2018, 07:42
Uważam, że ta strzelnica powinna być. Wojska terytorialne na pewno by z niej korzystały.
ja
ja 05.08.2018, 00:11
Pani Przybylska na pewno nie jest kandydatem PIS w wyborach w Kościerzynie. Proszę nie kłamać w tej sprawie.
ktoś
ktoś 05.08.2018, 21:41
Ale Rafał Jażdżewski tak, a z Aleksandrą Przybylską ściśle współpracuje.
jan
jan 08.08.2018, 10:54
Na 99 % p. Przybylska nie wystaryuje z list PIS w gminie kościerzyne. Z tego co wiem, ta pani nie ma .........
dzo ktoś
dzo ktoś 06.08.2018, 17:05
i to bardzo wszechstronna "współpraca"!?
Jan
Jan 04.08.2018, 09:53
strzelnica jest potrzebna szczególnie teraz gdy ma być u nas siedziba wojska terytorialnego.. Trzeba patrzeć perspektywicznie
bol
bol 03.08.2018, 15:47
Zamknąć to gówno. Po co komu strzelnica. Kup sobie procę.
JK
JK 07.08.2018, 22:29
zamknąć na zawsze
Do bol
Do bol 03.08.2018, 21:36
Slownictwo na poziomie debetu
Nikt z "ujadaczy" nie mieszka przy strzelnicy
Nikt z "ujadaczy" nie mieszka przy strzelnicy 01.08.2018, 21:36
Lobby strzelnicy to głównie bogaci ludzie z Trójmiasta. Dlatego tak bardzo chcą strzelnice w Kornym a nie u siebie przed domem.
Aldona
Aldona 07.08.2018, 22:21
Bogacze weźcie swoje zabawki i idzcie do siebie, a nam prostym ludziom dajcie spokój. Nie chcemy waszych pikników - lizaków- kiełbasek, chcecie nas przekupić lizakiem. Wolimy naszego sołtysa, zawsze nas broni i nie pozwoli skrzywdzić. Sołtys jest z nami.
Ja
Ja 01.08.2018, 21:59
Nie ma zadnej lobby cycu
ty?
ty? 01.08.2018, 22:24
sam jesteś cyc
Luk
Luk 01.08.2018, 18:28
Ciekawe ilu z nich mieszka w bezposredniej okolicy? Pewnie nikt! Jedna z lepszych lokalizacji na pomorzu. Trzymaj sie Robert! Moze jakas manifestacja poparcia po urzedem gminy?
Kornik
Kornik 01.08.2018, 07:20
Panie Robercie proszę być dobrej myśli prawda i dobro zwyciężą

Pozostałe