Kościerzyna. Światowy Dzień Cukrzycy

  • 27.11.2017, 11:26 (aktualizacja 27.11.2017, 11:34)
  • admin 24
Kościerzyna. Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca była tematem spotkania w kościerskim Szpitalu. Tę chorobę nie bez przyczyny nazywa się niezakaźną epidemią. Cierpi na nią około 425 milionów osób, czyli co 11 dorosły na świecie. A ilość chorych rośnie o około 2,5 procenta rocznie.

Skraca życie i przyczynia się do rozwoju wielu powikłań: od chorób układu sercowo-naczyniowego, przez uszkodzenie siatkówki oka i ślepotę po amputacje. Cukrzyca jest podstępna, niezdiagnozowana lub źle leczona może wywołać spustoszenie w organizmie chorego. 

Pomorze jest w niechlubnej czołówce województw z największą liczbą chorych na cukrzycę. Cierpi na nią ponad 50 tysięcy mieszkańców naszego województwa. Zaznaczyć trzeba jednak, że przyczynia się do tego wysoka wykrywalność.

Symptomy cukrzycy łatwo przegapić. Są to: wzmożone pragnienie, zmęczenie, trudno gojące się rany, nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze. Najważniejszy symptom to podwyższony poziom cukru. Badanie jest krótkie i właściwie bezbolesne, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy można było wykonać je bezpłatnie.

Cukrzyca ma różne oblicza. Za epidemię XXI wieku uznaje się tę typu 2. Można się jej ustrzec prowadząc aktywny tryb życia i stawiając na zdrowe odżywianie. Podczas spotkania zaprezentowane zostały przykładowe potrawy, bezpieczne dla cukrzyków, ale też polecane wszystkim osobom dbającym o zbilansowaną dietę.

Ogromnie ważne jest wsparcie chorego. Tutaj, obok bliskich oraz lekarzy i pielęgniarek nieocenioną rolę pełnią wolontariusze, a tych w kościerskim szpitalu jest coraz więcej.

Więcej o cukrzycy w reportażach Henryka Baszanowskiego, które emitujemy w Telewizji Kaszuby na 140 kanale sieci VECTRA.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe