Dla kogo 500 złotych na dziecko?

  • 24.02.2016, 12:49 (aktualizacja 01.03.2016, 11:32)
  • Krzysztof Wencki
Dla kogo 500 złotych na dziecko?
Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o wypłatę pieniędzy z Programu Rodzina 500+. W Kościerzynie sprawami świadczeń będzie zajmował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i właśnie tam udaliśmy się, by porozmawiać o szczegółach projektu.

Kościerski MOPS przygotowuje się już do nowych zadań związanych z rządowym programem Rodzina 500+. W budynku trwają prace adaptacje nowego pomieszczenia do obsługi beneficjentów. Zostaną również zatrudnieni dwaj nowi pracownicy, w tym celu wkrótce zostanie ogłoszony konkurs.

 

Na tę chwilę trudno określić, ile rodzin będzie chciało pobierać przysługujące im pieniądze. Można założyć, że z programu będą korzystały rodziny, które obecnie pobierają świadczenia rodzinne, czyli blisko 1 700 dzieci. Ale w naszym mieście jest wiele rodzin, które kwalifikują się do programu 500+, a ich sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że nie korzystają ze wsparcia MOPS.

Janina Czaja – dyrektor MOPS: Więc nie jesteśmy w stanie na tą chwilę określić ile będzie takich dzieci, które będą z tej dodatkowej kwoty 500+ korzystały. Zakładamy, że będzie to co najmniej jeszcze raz tyle, ile jest na tą chwilę, czyli ponad 3 000 na pewno. Na blisko 4 900 dzieci, jakie są w wieku od 0 do 18 zameldowane na obszarze miasta Kościerzyna.

 

Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o pieniądze jeśli ich dochód nie przekracza 800 zł na osobę, lub 1200 zł na osobę, jeśli opiekują się dzieckiem niepełnosprawnym. Od rodziny będzie zależała forma odbioru świadczenia.

Janina Czaja: Jeżeli osoba X złoży oświadczenie, że chce na konto i konto poda, to świadczenie będzie bezproblemowo wysyłane na konto. W innych przypadkach albo przekazem albo w kasie Miejskiego Ośrodka.

 

Wnioski będzie można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub na stronie www.mops.kna.pl i złożyć w siedzibie przy ul. Brzechwy 5, albo wysłać drogą internetową. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od momentu wystartowania programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia.  

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lola
lola 05.06.2016, 18:13
Czy ktoś coś wie na temat 500+ czy opóźnia się wypłata za miesiąc maj. Bo nie dostałam A miało być na koniec maja wypłata. Kościerzyna
lola
lola 05.06.2016, 18:13
Czy ktoś coś wie na temat 500+ czy opóźnia się wypłata za miesiąc maj. Bo nie dostałam A miało być na koniec maja wypłata. Kościerzyna
lola
lola 05.06.2016, 18:13
Czy ktoś coś wie na temat 500+ czy opóźnia się wypłata za miesiąc maj. Bo nie dostałam A miało być na koniec maja wypłata. Kościerzyna
troskliwy rodzic
troskliwy rodzic 04.03.2016, 19:14
Do PIS jest do bani, mogę się zgodzić, że co najwyżej niektórzy należący do niego działacze partyjni są do bani, ale nie oceniaj ludzi własną miarą skoro ich w ogóle nie znasz. Wyobraź sobie,że nic o mnie nie wiesz, a tak się składa, że pod kątem edukacji nie dorastasz mi zapewne do pięt, co więcej decydując się na rodzinę wielodzietną nigdy nie liczyłem na niczyją pomoc, co zapewne nie mieści się w Twoich kategoriach myślowych. A tak odnośnie pracy, czym zapewne Cię rozczaruję, pracuję i to bardzo czynnie, a dzieci nie są i nie były nigdy dla mnie ciężarem. Myśl tak dalej, a nawet pies z kulawą nogą Ci szklanki wody nie poda jak będziesz już zniedołężniały i gnił w łóżku.
Do potrzebującego / rozumu/
Do potrzebującego / rozumu/ 04.03.2016, 15:47
Byś się wstydził pisać takie bzdury. Od kiedy mops przyznaje mieszkania ? I komu chcesz wcisnąć, że pracownicy mops biorą żywność przeznaczoną dla biednych ? mops, tak jak nie rozdziela mieszkań tak nie rozdaje żywności, nie rób ludziom wody z mózgu. Próbujesz komuś dowalić za wszelka cenę ale nie masz należytej wiedzy i się zapultałeś we własne kłamstwa. A co do samochodów na parkingu, to chciałbyś żeby tam stały rowery albo hulajnogi ? Jak ktoś pracuje a nie czeka żeby mu spadło z nieba to ma samochód, tyle. Idź do pracy to też będziesz miał.
Potrzebujący
Potrzebujący 03.03.2016, 20:49
MOPS - jest bardzo źle zarządzany przykład jest: komu należy pomagać mieszkańcom osobą które mają swoje dochody ukryte a pomoc dla tych którzy najbardziej potrzebują pomocy jest to utrudniane. To tak jak z mieszkaniami komunalnymi. Rodzina 5 osobowa Mąż pracuje za granicą mają odpowiednie dochody które to nie są wykazywane a mieszkanie socjalne zostało przyznane. A gdzie tu jest weryfikacja dla tych ludzi którzy są w trudnej sytuacji mieszkaniowej i mają też rodziny wielodzietne choć jedno z rodziców pracuje na najniższej płacy. Pomoc rozdawanie żywności osobą - pracownikom, które w Mopsie zarabiają chyba nie małe pieniądze ale jest im za mało wstyd. Samochody na parkingu MOPSU wskazują nie małe pensje. Burmistrz Sekretarz Rada Miasta Urzędnicy gdzie wy jesteście ?.
Elwira
Elwira 04.03.2016, 17:19
MOPS nie przyznaje mieszkań i nie wydaje żywności.
500+
500+ 01.03.2016, 10:49
Szkobel się załapie zarabia bardzo mało. A Majewski swoją pozycją jest coraz słabszy.
matka jedynaka
matka jedynaka 28.02.2016, 18:29
rewelacyjna propozycja - ja samotna matka się nie załapie a bogacze dostaną bo mają więcej niż jedno dziecko... a jak słyszę argumentacje o polityce prorodzinnej to już mi się płakać chce - rodziny zastępcze dostana na "nieswoje" dzieci a ja na swoje własne rodzone jedno nie :)
Marcin
Marcin 29.02.2016, 20:48
Tak. Masz rację. To chory pomysł. Albo wszyscy - albo nikt. Jedno ale - Zastępcze - NIE!!!. (Rodziny adopcyjne owszem tak). Cóż możemy zaradzić. Jakoś głosy na wybory trzeba było kupić.
paweł
paweł 28.02.2016, 20:31
dlaczego twierdzisz że rodziny z więcej niż jednym dzieckiem są bogaczami? bo nie rozumiem:) z tego co wiem, wielu z nich jest bardzo skromnych...
do przedostatniego i poniżej
do przedostatniego i poniżej 28.02.2016, 14:36
Od ponad 20 lat uczę w szkole. Większość moich uczniów pochodzi z rodzin wielodzietnych. Wśród nich zdecydowaną mniejszość stanowi tzw. patologia. I tę patologię trzeba sprawdzać w ramach kontroli 500+. Biedy gościu nie zaznałeś !!!
mama
mama 27.02.2016, 16:12
Najlepiej to dziecko posłać do żłobka zaraz po urodzeniu. Niektórzy to rozumu nie mają. Przecież nie każda matka może pracować bo ma więcej dzieci w domu.
Kris
Kris 27.02.2016, 15:35
Państwo nie jest od rozdawania kasy !! A podrugie takiego kraju jak Polska niestać na to, jest masę ważniejszych spraw min. Drogi . A jeśli było by stać to można w inny sposób wspomóc rodziny np. Darmowe przedszkola i żłobki ( matki mógłby iść do pracy ), darmowe lekarstwa do 18 r/ż, a nie KASĘ DO RĘKI
PIS jest do bani
PIS jest do bani 27.02.2016, 11:16
"troskliwy rodzicu" proponuję ponownie rozpocząć swoją edukację od klas podstawowych bo tam już potrafią CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM a nie wygłaszać herezje no ale to typowe dla PIS-IORÓW. Dzieci narobić a potem ciągnąć zasiłki od Państwa bo do roboty się nie chce chodzić. Ciekawe co jest normalnego we wpatrywaniu się w ciągle to samo i robić to co im każe PIS i "czarni". To nie jest schemat ale fakt bo jakimś dziwnym trafem osoby co głosowały na PIS zaczynają się do tego nie przyznawać....
wnerwiony na buraków  z PO
wnerwiony na buraków z PO 01.03.2016, 16:01
Ci co robią te dzieci wydają swoje ciężko zarobione pieniądze na ich utrzymanie, po to żeby te dzieci później pracowały na emerytury takich buraków i prostaków jak ty. To pierwszy program który ułatwi rodzinom z dziećmi funkcjonowanie - i bardzo dobrze. Głosowałem na PIS i zagłosuję jeszcze raz !
troskliwy rodzic
troskliwy rodzic 26.02.2016, 19:10
Do gość, Skąd możesz wiedzieć na co rodzice wydają pieniądze, no chyba,że po sobie. Założę się, że sam dzieci nie masz, a wypisujesz takie brednie i powielasz te same schematy myślowe co większość. Wyobraź sobie, że dzieci, w tym rodziny wielodzietne nie muszą każdemu kojarzyć się z patologią. Dla większości normalnych, wychowanych w tradycyjnych, religijnych rodzinach, rodziców posiadanie dzieci to jest najbardziej normalny proces, a otrzymane w ten sposób pieniądze można będzie przeznaczyć na dodatkowe zajęcia dla milusińskich. Współczuję takiego myślenia jak Twoje, bo widać jedyne,co możesz zrobić dla innych to wypisywanie takich bzdur. Kiedyś ktoś trafnie podczas rozmowy stwierdził, iż bycie jedynakiem jest swego rodzaju "kalectwem" z czym nie sposób zgodzić się w 100%.
Mieszkaniec Kościerzyny
Mieszkaniec Kościerzyny 26.02.2016, 14:51
Mops nie jest autorem pomysłu 500 +, tylko dostał to zadanie do realizacji. Uwagi, że wspiera tym sposobem patologię są nie na miejscu.
Elwira
Elwira 26.02.2016, 17:37
Otóż to.Zgadzam się w stu procentach.
mieszkaniec koscierzyny
mieszkaniec koscierzyny 26.02.2016, 06:00
500 zł beż żadnego kryterium dochodowego to typowa kiełbasa WYBORCZA za którą wszyscy niedługo zapłacą, zgadzam się z przedmówcą ,że dla wielu będzie to bodziec do nic nie robienia . Instytucje typu mops w dużej mierze wspierają patologię, postawę roszczeniową i.t.d. Po co pracować, i tak mi się należy.Bardzo łatwo się rozdaje nieswoje pieniądze
jaaa
jaaa 25.02.2016, 22:24
Mnie do tej pory nie było stać aby dzieci codzień na dodatkowy angielski lub na korki z matematyki. A teraz bardzo chętnie przeznaczenie pieniążki na ich edukację i naprzykład nie będę miała problemu aby iść z dziećmi do stomatologa
gość
gość 25.02.2016, 19:40
Szkoda tylko, że pieniądze nie będą rozliczane, ponieważ większość rodziców wyda je na swoje sprawy, w tym głównie na używki, a dzieci z tego nic nie będą miały. Mało tego podopieczni Mopsu już się cieszą, ponieważ oprócz swoich zasiłków dostaną 500zł na dziecko i przeliczają ile jeszcze uda im się zarobić, zamiast uczciwie pracować. Większość z nich zwolni się z pracy i przyzwyczai się do otrzymywania pieniędzy z budżetu, tylko co zrobią jeśli nagle władza zmieni zdanie i nie będzie takiego wsparcia??? Lepiej dać wędkę, a nie rybę ale co niektórzy tego nie rozumieją.
zobaczymy jak to zadziała w prakryce
zobaczymy jak to zadziała w prakryce 25.02.2016, 07:00
można było dać lepiej bony za które nie kupimy alkoholu, piwa, papierosów
Bili
Bili 25.02.2016, 06:29
Dwa nowe etaty. Oczywiście nabór dla wszystkich. Tylko dostanie się ktoś po znajomości.
Kris
Kris 24.02.2016, 22:03
Łapówka od PISU !!!!!
Bili
Bili 25.02.2016, 06:32
Jaka łapówka? Według mnie jest to bardzo dobra pomoc dla rodzin.

Pozostałe