Kaszubi z całego świata zjechali do Wdzydz

  • 04.07.2016, 13:20 (aktualizacja 06.07.2016, 11:30)
  • admin 24
Kaszubi z całego świata zjechali do Wdzydz
W sobotę 2 lipca gmina Kościerzyna była gospodarzem Zjazdu Kaszubów. Po raz pierwszy Kaszubi z całego świata spotkali się nie w mieście, a na wsi – we Wdzydzach Kiszewskich.

Zjazd rozpoczął się mszą święta koncelebrowaną przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego, znanego jako Prymas z Kaszub.

 

Swoją jedność i dumę z kaszubskich korzeni uczestnicy zademonstrowali w korowodzie, w którym, jak by mogło być inaczej, dominowały kolory kaszubskiej flagi: żółty i czarny. Uroczyste otwarcie zjazdu odbyło się już na terenie skansenu.

 

Zjazd to wielkie święto muzyki kaszubskiej i promocja kultury naszego regionu. Nie mogło zabraknąć występów kaszubskich zespołów. Wystąpiła grupa Almost Jazz Group, która zagrała materiał z płyty „Na Kaszebach”, kaszubska piosenkarka Damroka, Weronika Korthals i Natalia Szroeder. Świętowanie zakończyło się późnym wieczorem dyskoteką z pokazem laserowym.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

j
j 11.07.2016, 21:18
Czy to prawda, że to organizowala Kasia Knopik ? Nieważne, z opowiadań wiem, żę było bardzo słabo> Nie ten zespól, nie ta osoba. Czyżby totalny niewypał? Miała być promocja powiatu, a jak wyszło ?
wyszło słabo
wyszło słabo 12.07.2016, 08:22
światła nie było, ludzie zniesmaczeni brakiem atrakcji, "władza" bezradna
J 23
J 23 11.07.2016, 21:43
Nie wszyscy muszą mieć zdolności organizatorskie. Do tej pory za panią Kasię pracowały inne osoby, a pani Kasia zbierała pochwały jednak teraz musiała wykazać się sama i wyszło jak wyszło. Było sporo wpadek, nawet bardzo dużo, ale tak bywa, jak się kobieta zajmuje nie tym co trzeba, jak za dużo srok na raz łapie za ogon.
Tak
Tak 06.07.2016, 11:26
Jak idę do chińskiej restauracji to chce mieć chińszczyznę. U Włocha – wszystko włoskie. A na Zjeździe Kaszubów wszystko kaszubskie i folklor. Proste.
Ja
Ja 06.07.2016, 10:08
Czy naprawdę wszystko trzeba krytykować? Ten kto nigdy nie organizował żadnej imprezy nie ma prawa wypowiadać się na ten temat. Rozumiem, że mogło się coś nie podobać. Każdy ma inny gust i odczucia. Zorganizowanie najmniejszej imprezy wiąże się z dużą odpowiedzialnością. To nie tylko ,to co widać w efekcie końcowym. Cieszmy się, że na Kaszubach taka wspaniała impreza. Impreza, która łączy Kaszubów. Gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego dla organizatorów.
widz
widz 06.07.2016, 09:56
Chęci i pomysł popieram, na pogodę nie mamy wpływu , natomiast wykorzystanie dwóch scen było nie do końca przemyślane. WIększość ludzi bawiła się w skansenie , ponieważ przyjechali tu po folklor i zabawę w rytmie kapel kaszubskich ,które były w namiocie w skansenie, natomiast nowoczesne rytmy na takiej imprezie powinny być minimalnym dodatkiem a nie główną atrakcją. Na scenie nad jeziorem były pustki. Paweł Nowak grał do pustych ławek. Telebim był bardzo słabej rozdzielczości. I jeszcze na dodatek pogoda się zepsuła po południu. Pewnie to pierwsza tak duża impreza ww Wdzydzach organizowana przez gminę Kościerzyna, dlatego pomimo nielicznych wpadek należy się pochwała za chęci i rozmach.
rurku
rurku 05.07.2016, 16:29
Wiadomo już gdzie będzie zjazd w przyszłym roku?
Jacek
Jacek 06.07.2016, 08:32
W Rumi - na scenie podczas otwarcia był burmistrz tego miasta
tak...
tak... 06.07.2016, 08:27
w Kościerzynie u Majewskich na Plebance
NIEWYPAŁ
NIEWYPAŁ 05.07.2016, 08:36
Szkoda, że przy takiej imprezie tyle organizacyjnych wpadek. Klapa ...
Zosia
Zosia 06.07.2016, 08:32
A Kościerzacy wiecznie niezadowoleni! Dobrze, że gościom spoza naszego powiatu zjazd się podobał. Jak mówią był to najlepszy Zjazd Kaszubów w historii. I o to chodziło - pokazać Wdzydze z jak najlepszej strony
do Pani KK
do Pani KK 06.07.2016, 09:04
Słyszałam dużo negatywnych komentarzy w stosunku do pani Knopik, ale pewnie ona udawała, że nic nie słyszy, no cóż negatywne komentarze tez trzeba umieć przyjmować na klatę, a nie tylko krytykować inych
a ile to wszystko kosztowało?
a ile to wszystko kosztowało? 05.07.2016, 07:59
ciekawe ile pieniędzy przeznaczono na ta imprezę? ja rozumiem zjazd Kaszubów....ale ile pieniędzy to kosztowało? co w zamian mieli mieszkańcy? kto to organizował?
Pierwszy
Pierwszy 05.07.2016, 11:40
organiowalito w gminie grześ i katarzyn i poszło ponad 100 tysia
straszne
straszne 06.07.2016, 08:25
tyle pieniędzy i taki marna organizacja?
DJ i lasery - typowo kaszubskie
DJ i lasery - typowo kaszubskie 05.07.2016, 01:03
Cytuję: "Świętowanie zakończyło się późnym wieczorem dyskoteką z pokazem laserowym.". TAK KOŃCZYŁY SIĘ WSZYSTKIE IMPREZY NASZYCH PRA PRA PRADZIADÓW. TRADYCJI STAŁO SIĘ ZADOŚĆ. JAK PRZYSTAŁO NA KASZUBSKIE WYDARZENIE... LUDZIE, KTO TO ORGANIZOWAŁ? TO NIE WIECZÓR POD GWIAZDAMI Z DISCO POLO W STĘŻYCY TYLKO ZJAZD KASZUBÓW. IMPREZA KASZUBSKA!!! GDZIE GRZANIEC, WINO, ŚPIEW I BIESIADA PRZY ŻYWYCH KASZUBSKICH KLIMATACH DO BIAŁEGO RANA??!!! NIE! LEPIEJ POSTAWIĆ DJ'a I PUŚCIĆ "JEST JUŻ CIEMNO" FEEL'a. KASZUBI SCHODZĄ NA PSY.
Witek
Witek 04.07.2016, 19:02
Ciekaw jestem kto wymyślił czarny kolor w kaszubskiej fladze? Państwa które mają czarny kolor we fladze, są mocno dotknięte dziejowymi nieszczęściami, niedostatkiem, krwią niewinnych ludzi, narodowymi nieszczęściami, albo same kreują epokowe kataklizmy historyczne, wzbudzając wrogość a nawet nienawiść innych państw. Niemcy, Egipt, Belgia, Syria, Afganistan, Kenia, Sudan Płd., Libia, Uganda, Tanzania. Jest ich mało, bo kolor czarny nie wróży nic dobrego i w większości państw "szukano" lepszych kolorów.
kolorowo
kolorowo 04.07.2016, 20:26
Wymiary naszej flagi oraz zasady jej stosowania nie zostały, jak dotychczas, określone ani przez dawne, ani obecne
organizacje kaszubskie. Formalnie nie określono nawet barw kaszubskich. Podobnie jak w przypadki godła i herbu, wyjątek w tej materii stanowi Kaszëbskô Jednota, która w deklaracji ideowej, określa barwy flagi na czarno-żółte, które wiążą się z herbem, czyli zwróconym w prawo czarnym gryfem w koronie na złotym polu tarczy herbowej.
Yarek
Yarek 04.07.2016, 18:29
Ogólnie organizacyjnie pod względem imprezy to niewypał delikatnie mówiąc. Ludzie przemarszem byli tak zmęczeni że po przejściu po mszy do skansenu nikt nie wracał. Mieszkańcy nastawili się na coś więcej.........
zaplecza gastronomiczne i bary delikatnie mówiąc są zniesmaczeni.
kaszeba
kaszeba 04.07.2016, 15:54
Piknie!

Pozostałe