PODR przeprowadził się do Lubania

  • 25.07.2016, 13:22 (aktualizacja 28.07.2016, 09:31)
  • Agnieszka Wróblewska
PODR przeprowadził się do Lubania
22 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ulicy Maderskiego 3 w Lubaniu. Wydarzenie to poprzedziła konferencja prasowa z udziałem marszałków Mieczysława Struka i Krzysztofa Trawickiego oraz Dyrektora PODR - Aleksandra Macha.


Marszałek Mieczysław Struk - marszałek Województwa Pomorskiego: Samorząd Wojewódzki postanowił przenieść Centralę Doradztwa Rolniczego z Gdańska bliżej rolników w historyczne miejsce, które ma co zostało przed chwilą powiedziane, dobry kapitał, ma dobre położenie, w centralnym niemalże miejscu naszego regionu.


Otwarcie nowej siedziby PODR nastąpiło poprzez symboliczne przecięcie wstęgi  oraz poświęcenie budynku przez zaproszonego na uroczystość biskupa Wiesław Śmigla. Wśród zaproszonych gości wyróżnić należy również przedstawicieli władz wojewódzkich, dyrektorów Ośrodków Doradztwa Rolniczego z pozostałych województw oraz władze samorządowe. Goście uroczyście składali podziękowania oraz gratulację na ręce dyrektora Aleksandra Macha.Alicja Żurawska  - starosta powiatu kościerskiego: Jestem dumna, że to powiat kościerski rozpoczął przekazując w postaci dotacji celowej, te budynki, w sercu  województwa pomorskiego w Lubaniu. Cieszę się bardzo że to tutaj szeroko rozumiane rolnictwo będzie mogło rozwinąć skrzydła.

 Siedziba, w której obecnie  znajduje się PODR już przed laty służyła  rolnikom oraz  mieszkańcom obszarów wiejskich. W 1957 roku mieścił się w niej Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny, którego pierwszym dyrektorem i organizatorem jednostki był Tadeusz Maderski. To właśnie jego imieniem nazwano ulice przy nowo otwartej siedzibie PODR. 

Aleksander Mach: Struktura agrarna naszego województwa jest taka, że z doradztwa które proponujemy pomorskim rolnikom korzystają głownie mali i średni rolnicy, a wiec te gospodarstwa, które są małe i średnie. To właśnie w tych centralnych powiatach kościerskim, kartuskich, a więc na Kaszubach i na Kociewiu mamy najmniejsze gospodarstwa rolne i to właśnie tutaj mamy najwięcej rolników, którzy korzystają z naszego doradztwa.

Modernizacja budynku dawnej szkoły na cele biurowe kosztowała 4 603 753,39 zł brutto i trwała niespełna 9 miesięcy.  Na tę kwotę składają się środki z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, funduszy unijnych oraz środki własne PODR. W budynku pracują 44 osoby, które do dyspozycji mają 53 nowoczesne pomieszczenia, w tym dwie sale konferencyjne. Powierzchnia użytkowa siedziby PODR wynosi 1075,35 m2.


Całe to uroczyste wydarzenie przysłania jednak fakt, że niebawem Ośrodki Doradztwa Rolniczego przestaną być jednostkami samorządów wojewódzkich, a zostaną przekazane pod jurysdykcję administracji rządowej. Zebrani mają jednak nadzieję, że te zmiany nie odbiją się negatywnie na działalności tych instytucji.

Już wkrótce w Telewizji Kaszuby obszerny reportaż z tego wydarzenia.

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Patriota
Patriota 21.10.2016, 18:57
Wstyd jak się czyta komentarze
Nareszcie . P o d r wrócił do starej siedziby. Szkoda .ze został okrojony .ograbiony o sprzedane działki przed wjazdem do siedziby p o d r . Odnowiony wygląda pięknie i podziękowanie dla wszystkich którzy się do tego przyczynili. Straszy stary hotel owiec. Mam nadzieje ze juz niedługo. Został również doceniony pierwszy dyrektor śp .ul. t. Mader skiego.jestem osobiście z tego b. Dumny i jako mieszkaniec i ob.tak pięknego kraju.
plaza Nowy Barkoczyn
plaza Nowy Barkoczyn 27.07.2016, 10:17
Wszyscy gdybamy, zawsze są kontowersje wokół czegoś co skupia uwagę,są czasy integrowania się i realizacji ,wdrażania planów samorealizacji mozemy byc dumni,że akurat wybrano te okolicę starałam się być na targach,jak mogło byc inaczej ten krok przysporzy rolnikom centrum uwagi co do aktywności uczestnictwa w nowych programach unijnych działalności gospodarczej,są to piekne okolice w "sercu Kaszub",tak jak:,"otwarte serca",to stowarzyszenie niepełnosprawnych, my miejmy terz otwarte serca,by móc się realizowac swoje marzenia ,jestem zainteresowana w pozyskaniu s rodków na pensjonat, agroturystyke,bądż itp:
zosia
zosia 27.07.2016, 08:46
gestykulacja wygląda bardzo brzydko-do poprawki
no i polka od nowa...
no i polka od nowa... 26.07.2016, 08:43
kto zostanie zatrudniony...najpierw pierszeństwo ma rodzina... potem "przyjaciele",a te dupki z gdanska bedą też tu przyjeżdżać??? kolejne korki na drogach??? ilu pracowników będzie gonić z Lipców???
do poprzednika
do poprzednika 26.07.2016, 08:33
on ma chrapkę na wszystko-jest wyjątkowo zarozumiały i ma zawyżoną samoocenę
franek
franek 26.07.2016, 00:05
Mach ma chrapke na burmistrza Koscierzyny
kkk
kkk 26.07.2016, 16:39
Chrapkę może mieć , ale do tego trzeba mieć zaplecze w postaci ugrupowania , a tego nie ma. Powinien już grupować wokół siebie ludzi, którzy pomogą mu w wyborach.
polityka
polityka 26.07.2016, 18:17
Skąd wiesz, że nie ma. Pamiętaj, że polityka to brudna gra i zawsze znajdą się ludzie, którzy mu pomogą z różnych pobudek. Jedni po to by dowalić obecnemu burmistrzowi, drudzy by jakieś swoje lody ukręcić. Jest połowa kadencji a już powoli robi się przymiarki do nowej. Jednych się poklepuje po plecach i udaje wiernych przyjaciół a do drugich idzie się spowiadać. Już od dawna są przymiarki na fotel burmistrza ale nie tylko, na jednostki organizacyjne też są ludzie wytypowani. POLITYKA NIE ZNOSI PRÓŻNI...
Kroks
Kroks 27.07.2016, 08:56
bardzo mądrze napisane
Milk
Milk 26.07.2016, 08:26
dlatego tak kopie dołki pod Majewskim i tak mocno oczernia obecnego burmistrza.. ale to pewnie Machowi bokiem wyjdzie
Majewski zakłamany cwaniak
Majewski zakłamany cwaniak 26.07.2016, 19:57
Majewski swoim postępowaniem sam siebie kompromituje. Jest nieporadnym, zakłamanym cwaniakiem.
obraza
obraza 30.07.2016, 13:54
Kolejny raz obrażasz człowieka.To się dla ciebie dobrze nie skończy
do POpleczników Majewskiego
do POpleczników Majewskiego 26.07.2016, 16:42
a fe takie brzydkie słowa pisać, a zwłaszcza wy nie macie prawa tak pisać!
dino
dino 25.07.2016, 18:22
p. Struk zapraszam do Lubania. Proszę przenieś urząd do certum województwa i pozwolić swoim pracownikom codziennie dygać 50 km (w jedną stronę).
demot
demot 25.07.2016, 13:39
No to Machu, Twoje dni są policzone. Bye, bye!!!
ha ha ha
ha ha ha 25.07.2016, 15:53
ha ha ha może kiosk z gazetami otworzy?
czytelnik
czytelnik 25.07.2016, 17:23
a ma zapas gryfa :-)

Pozostałe