Zamienniki z AC – sprawdź, kiedy ubezpieczyciel może pokryć jedynie ich koszt

  • 23.03.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Zamienniki z AC – sprawdź, kiedy ubezpieczyciel może pokryć jedynie ich…
Doznałeś szkody i zastanawiasz się, jakie części można sfinansować z ubezpieczenia? Uważaj – zwykle jest tak, że poszkodowany chce otrzymać jak najwięcej pieniędzy, natomiast ubezpieczyciel zaniża wartość naprawy. Sprawdź, jak nie dać się oszukać i zobacz, co możesz pokryć z autocasco.

Czym są części oryginalne a czym zamienniki?

Podstawowa zasada jest taka, że zamienniki są zwykle o wiele tańsze od swoich oryginalnych odpowiedników, co sprytnie wykorzystywane jest również przez ubezpieczycieli i ubezpieczenie autocasco. To, co dokładnie zawiera nasza oferta można sprawdzić w umowie z ubezpieczycielem, a jak wybrać tę najkorzystniejszą? Polecamy sprawdzenie oferty w kalkulatorze ubezpieczeń OC (odpowiedzialności cywilnej) oraz AC. Z nich dowiesz się, ile kosztuje ac, jakie ac wybrać, znajdziesz tanie i najlepsze ac, a także mini ac.

Wracając jednak do tego, jak odróżnić zamienniki od części oryginalnych – poza ceną – przedstawiamy poniższą klasyfikację:

  • części zamienne oryginalne O – produkty oryginalne, w oryginalnym opakowaniu producenta oznaczonym marką pojazdu;

  • części zamienne oryginalne Q – produkty oryginalne, zapakowane w opakowanie producenta części, czyli dedykowanego producentowi dostawcy

  • części zamienne nieoryginalne PC, PT – produkty o porównywalnej do oryginałów jakości, zbadane przez niezależne instytucje i oznaczone certyfikatem wysokiej jakości

  • części zamienne nieoryginalne PJ – produkty, których jakość jest porównywalna, poleca je dystrybutor

  • części nieoryginalne P – części, których jakość jest porównywalna – w oparciu o deklarację ich producenta

  • części nieoryginalne P (dodatkowo z rozszerzeniem Z i ZJ) – wszystkie pozostałe części, niezaklasyfikowane do powyższych grup.

Zamienniki kontra oryginały – co sfinansuje ubezpieczyciel?

Generalna zasada jest taka, że ubezpieczyciel powinien brać pod uwagę przede wszystkim interes klienta. Tak więc, jeśli uszkodzeniu uległa część oryginalna powinien sfinansować wymianę również na część oryginalną. Tylko wówczas samochód nie straci swojej wartości rynkowej.

Jeśli natomiast zepsuła się część nieoryginalna, tzw. zamiennik, ubezpieczyciel ma prawo do pokrycia kosztów nowego zamiennika. Przed zleceniem naprawy upewnij się więc, że w kosztorysie naprawy uwzględniono wymianę na takie części, jakie uległy uszkodzeniu. Co ważne, jeśli do wymiany mamy części nieoryginalne, ubezpieczyciel nie może brać pod uwagę najtańszych zamienników! Chyba, że właśnie najtańszej klasy zamienniki uległy uszkodzeniu. W pozostałych przypadkach oferowane i finansowane przez ubezpieczyciela zamienniki muszą być objęte gwarancją producenta.

Szczegółowe zasady finansowania szkód z ac określa nasza umowa autocasco. Warto przed jej podpisaniem upewnić się, że uwzględnia ona powyższe zapisy dotyczące pokrycia kosztów oryginałów i zamienników. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasz samochód nie straci na wartości.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: