Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ćwierć wieku współpracy. Delegacja z Kościerzyny odwiedziła Marburg

Delegacja Powiatu Kościerskiego podpisała w Marburgu akt odnowienia partnerstwa z niemieckim Powiatem Marburg-Biedenkopf. Wizyta, która odbyła się w dniach 10–12 czerwca 2026 roku, była okazją do podsumowania 25 lat dotychczasowych relacji oraz wyznaczenia kierunków dalszych wspólnych działań. Kościerski samorząd został także wyróżniony specjalnym odznaczeniem.
Ćwierć wieku współpracy. Delegacja z Kościerzyny odwiedziła Marburg

Źródło: powiatkoscierski.pl

Podpisanie aktu współpracy w Marburgu

W oficjalnych uroczystościach na terenie Niemiec wzięli udział Starosta Kościerski, reprezentanci Rady Powiatu oraz pracownicy samorządowi odpowiedzialni za realizację współpracy międzynarodowej. Głównym punktem trzydniowego programu było uroczyste podpisanie dokumentu potwierdzającego wolę dalszego umacniania więzi między dwoma regionami i ich mieszkańcami.

Starosta Kościerski w swoim oficjalnym przemówieniu wskazał, że ćwierćwiecze relacji to przede wszystkim historia konkretnych ludzi, którzy przez ten czas budowali wzajemne zaufanie i życzliwość ponad granicami państwowymi.

Podziękowania dla inicjatorów relacji

Podczas spotkania przywołano początki międzynarodowej kooperacji. Samorządowcy skierowali podziękowania do osób, które w 2000 roku zapoczątkowały te działania. Wspomniano ówczesnego Starostę Powiatu Marburg-Biedenkopf Roberta Fischbacha oraz Starostę Kościerskiego Zbigniewa Stencla – to oni 20 października 2000 roku podpisali pierwszą oficjalną umowę partnerską. Wyrazy uznania odebrali także przedstawiciele instytucji zaangażowanych w bieżące projekty.

Wyjątkowe odznaczenie dla naszego powiatu

W trakcie jubileuszu Powiat Kościerski zapisał się w historii jako pierwszy samorząd uhonorowany Medalem Specjalnym Powiatu Marburg-Biedenkopf. Niemieccy gospodarze przyznają to wyróżnienie za szczególne zasługi na rzecz rozwoju współpracy międzynarodowej, budowania porozumienia między lokalnymi społecznościami oraz umacniania wartości europejskich. Medal stał się bezpośrednim wyrazem uznania dla aktywności kościerskich urzędników i mieszkańców.

Bilans dotychczasowej współpracy

Władze obu regionów przypomniały, że przez 25 lat udało się zrealizować liczne przedsięwzięcia edukacyjne, kulturalne, społeczne i młodzieżowe. Kooperacja objęła wymianę doświadczeń urzędników, współpracę szkół, organizacji pozarządowych oraz jednostek straży pożarnej. Strona niemiecka podkreśliła, że relacje z Powiatem Kościerskim należą obecnie do najbardziej aktywnych partnerstw samorządowych. Jako symbol jubileuszu przekazano okolicznościową rzeźbę.


Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl

Źródło: powiatkoscierski.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama